Lutowe nowości dominikańskiego Wydawnictwa W drodze to aż sześć tytułów, z czego trzy autorstwa dominikanów.
Lutowe nowości dominikańskiego Wydawnictwa W drodze to aż sześć tytułów, z czego trzy pierwsze autorstwa dominikanów: „Pytanie Boga” Ł. Popko OP i T. Radcliffe’a OP, „Nie wszystkie okruchy całości” T. Golonki OP, „Niezłomni i złamani. Polscy dominikanie a bezpieka 1945–1989” J. Puciłowskiego OP oraz „Dlaczego? Biblijne podstawy katolicyzmu” ks. prof. M. Rosika, „iPray Wielki Post” G. Boronata oraz „Medycyna alternatywna. (Nie)bezpieczna alternatywa?” A. Panasiuk.
Pytanie Boga, Łukasz Popko OP, Timothy Radcliffe OP
Dwaj dominikanie: kardynał Timothy Radcliffe z Oksfordu i biblista Łukasz Popko z Jerozolimy rozmawiają o tym, jak Bóg rozmawia z ludźmi. Wybrane fragmenty Pisma Świętego zostały przełożone z języków oryginalnych przez ojca Łukasza.
Książka zawiera osiemnaście rozdziałów dotyczących biblijnych rozmów z Bogiem. Choć napisana jest lekkim stylem, nie jest oderwana od problemów świata współczesnego. Dialogi biblijne, i te udane i te nieudane, poważne i żartobliwe, pokazują czytelnikowi, jakim rozmówcą jest Bóg.
Każdemu rozdziałowi towarzyszy dzieło sztuki, które pomaga w interpretacji treści.
![](https://info.dominikanie.pl/wp-content/uploads/2025/02/POPKO_Pytanie_Boga_1400-677x1024.jpg)
Nie wszystkie okruchy całości, Tomasz Golonka OP
Życie od A do Ż. Dominikanin Tomasz Golonka w 99 felietonach dotyka różnych aspektów życia, w lekkiej formie opowiadając o poważnych sprawach. Kto jest w dzisiejszych czasach autorytetem? Jak rozumień wolność? Gdzie szukać mądrości? Co jest dobrem? Czym prawda różni się od postprawdy? Dlaczego przywileje są złe? Co stanowi obowiązek hierarchów? Próbę odpowiedzi na te – i nie tylko te – pytania znajdziemy właśnie w tej książce. Nie wszystkie okruchy całości to zapis wybranych audycji prowadzonych w Polskim Radiu Katowice w cyklu U progu dnia.
Na książkę składa się blisko sto krótkich tekstów, poruszających różnorakie sprawy ludzkiej codzienności. Dotyczą one m.in.: autorytetów, przywilejów, potrzeb, litości, mądrości, miłości, szczęścia, dobra, przemijania, oddechu, roztropności, samodzielności, śmierci, tęsknoty, wierności… i wielu innych „okruchów” życia.
Wszystko w oparciu o: nauczanie Jezusa Chrystusa zawarte w Piśmie Świętym, oficjalne nauczanie Kościoła zwarte w Katechizmie Kościoła katolickiego oraz własne doświadczenie Tomasza Golonki OP.
![](https://info.dominikanie.pl/wp-content/uploads/2025/02/GOLONKA_Nie_wszystkie_okruchy_1400-676x1024.jpg)
Niezłomni i złamani. Polscy dominikanie a bezpieka 1945–1989, Józef Puciłowski OP
W 2005 roku Polska Prowincja Zakonu Kaznodziejskiego, do dziś jedna z nielicznych instytucji w polskim Kościele, zdecydowała się na całościowe badania historyczne na temat infiltracji przez służby specjalne w latach 1945–1989. Przewodniczącym powołanej w tym celu komisji został o. dr Józef Puciłowski OP.
Niniejszy esej, stanowiący poprawione wydanie książki Portrety imienne i bezimienne, proponuje czytelnikom przystępne wprowadzenie w najnowszą historię polskich dominikanów, a wśród nich – postaci niezłomnych, tragicznych i złamanych.
Biografie te o. Puciłowski OP, w charakterystyczny dla siebie, wyrazisty sposób, maluje na szerokim tle przemian w powojennym Kościele.
![](https://info.dominikanie.pl/wp-content/uploads/2025/02/PUCILOWSKI_Niezlomni_1400-701x1024.jpg)
Dlaczego? Biblijne podstawy katolicyzmu, ks. prof. Mariusz Rosik
Ksiądz Mariusz Rosik udowadnia, że prawdy katolickie i dogmaty wiary mają rzeczywiste podstawy biblijne, a nie wynikają wyłącznie z Tradycji Kościoła. Przedstawiając biblijne korzenie katolicyzmu, sięga po propagowaną przez Benedykta XVI kanoniczną metodę interpretacji Pisma Świętego, polegającą na czytaniu pojedynczych tekstów w świetle całej Biblii. Każdą ze stawianych tez wspiera argumentami z tekstów zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu.
Ks. prof. Mariusz Rosik mierzy się z zarzutem, że Kościół katolicki w swoim nauczaniu przekracza granice objawienia biblijnego, dodając do niego prawdy wynikające z Tradycji (sobory, papież, biskupi), o których Pismo Święte nie wspomina.
![](https://info.dominikanie.pl/wp-content/uploads/2025/02/ROSIK_Dlaczego_1400-633x1024.jpg)
iPray Wielki Post, George Boronat
To nie tylko narzędzie do indywidualnej modlitwy, ale też zaproszenie do odkrycia Boga, który przemawia w prostocie każdego dnia.
Każda rozmowa, a nawet próba rozmowy z Bogiem to modlitwa… iPray jest propozycją, która może pomóc w (od)budowaniu tej wyjątkowej relacji. Autor, bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu w pracy z młodzieżą, zaproponował następującą formułę: najpierw fragment Ewangelii na każdy dzień roku liturgicznego, a następnie krótki komentarz.
Pozostałe tomy to: Adwent i Boże Narodzenie, Okres zwykły I, Okres wielkanocny, Okres zwykły II, III, IV.
Trzeci z siedmiu tomów zawiera komentarze do Ewangelii na Wielki Post.
Seria powstaje we współpracy z Fundacją Sternik-Poznań.
![](https://info.dominikanie.pl/wp-content/uploads/2025/02/BORONATA_iPray_Wielki_Post_1400-1-619x1024.jpg)
Medycyna alternatywna. (Nie)bezpieczna alternatywa?, Anna Panasiuk
W Medycynie alternatywnej autorka, z perspektywy lekarza, pokazuje potencjalne zagrożenia związane z praktykowaniem takich sposobów leczenia. Stawia na roztropność w podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia oraz na krytyczne podejście do alternatywnych metod prezentowanych czasem jako złoty środek. Warto zadać sobie pytanie, czy przyjęta metoda terapii, spoza tradycyjnej medycyny, rzeczywiście jest w stanie pomóc oraz czy jest zgodna z nauką Kościoła.
Autorka wyjaśnia, co uważane jest za medycynę alternatywną, a co za konwencjonalną. Pokazuje konsekwencje stosowania tej pierwszej z perspektywy specjalistyonkologii i hematologii dziecięcej. Odnosi się również do wymiaru duchowego tego rodzaju praktyk.
![](https://info.dominikanie.pl/wp-content/uploads/2025/02/PANASIUK_Medycyna_1400-639x1024.jpg)