2025 rok dominikańskie Wydawnictwo W drodze wita trzema nowościami. Są to: kolejny tom serii „Dzieła wszystkie Tomasza z Akwinu” „Kwestie dyskutowane o mocy Boga q. 1–4”, „Czystość. Piękno seksualności” Gabrielle’a Vialla i „Rozmowy o modlitwie” Charlesa Journeta.
Dzieła wszystkie Tomasza z Akwinu”: „Kwestie dyskutowane o mocy Boga, q. 1–4, Tomasz z Akwinu
Kwestie dyskutowane o mocy Boga ukazują się jako 28. tom Dzieł wszystkich Tomasza z Akwinu. Teksty powstały najprawdopodobniej w latach 1265–1266, w czasie pobytu autora w Rzymie. Św. Tomasz miał wtedy około 40 lat i był już dojrzałym badaczem i doświadczonym pedagogiem.
Forma dzieła wiąże się z jednym z podstawowych sposobów prowadzenia zajęć uniwersyteckich w średniowieczu, jakim była dysputa, a jej wynikiem – tytułowe „kwestie dyskutowane” (quaestiones disputatae). Ta rozbudowana debata na zaproponowany temat była następnie opracowywana i konkludowana przez „mistrza” odpowiedzialnego za całość. Był to poniekąd odpowiednik zajęć seminaryjnych we współczesnym systemie kształcenia.
Pod względem treści dzieło można podzielić na dwie części. Sześć pierwszych kwestii wiąże się bardziej bezpośrednio z zagadnieniem mocy Boga, cztery pozostałe należą do teologii trynitarnej.
Obecny tom zawiera pierwsze cztery z dziesięciu kwestii: O mocy Boga (skupiona wokół Bożej wszechmocy), O mocy rodzenia (związana z pytaniem o zrodzenie Syna Bożego), O stworzeniu (rozważająca różne aspekty tej podstawowej relacji Boga do świata) oraz O stworzeniu nieuformowanej materii (nawiązująca do filozoficznego rozróżnienia na materię i formę).
Czystość. Piękno seksualności, Gabrielle Vialla
Książka jest refleksją o czystości, próbą zachwycenia się nią. Gabrielle Vialla, żona i matka, towarzysząca na co dzień małżeństwom w ich trudnościach, pozwala czytelnikowi odkryć, jak wielu aspektów życia dotyka ta cnota. Uświadamia także, że jest to domena wolnego wyboru. Autorka chętnie sięga po nauczanie Jana Pawła II, jego teologię ciała i personalizm, czerpie obficie z encyklik i wypowiedzi papieskich. Książka zaskakuje przenikliwością spojrzenia i głębokim namysłem. Dostarcza odpowiedzi m.in. na pytania: Czy w dzisiejszych czasach czystość jest w ogóle możliwa? Jak spojrzeć na czystość jako na szansę, a nie zagrożenie? Jak nie utożsamiać jej z bezmyślną wstrzemięźliwością? Co robić, aby akceptować siebie, swoje ciało i troszczyć się o nie? Czy cnota należy do niemodnych spraw, czy wciąż jest aktualna? Jakie dobro wynika z seksualności?
Gabrielle Vialla w swojej publikacji przygląda się czystości z perspektywy singli, małżeństw i celibatariuszy. Pochyla się także nad cielesnością Zbawiciela i godnością, z jaką traktował swoje ludzkie ciało.
Rozmowy o modlitwie, Charles Journet
Książka kard. Charles’a Journeta jest szkołą modlitwy chrześcijańskiej. Powołując się na św. Tomasza z Akwinu, autor przedstawia „mały katechizm modlitwy” i w oryginalny sposób odpowiada na szereg pytań, np.: Czy modlitwa jest aktem rozumu? Czy trzeba się modlić, a jeśli tak, to czy należy się modlić tylko do Boga? Czy święci w niebie modlą się za nas? Czy modlitwa zawsze jest wysłuchana? Odkrywa tajemnicę modlitwy Jezusa i naszych próśb skierowanych do Niego. Przez Ojcze nasz i modlitwę liturgiczną prowadzi nas w stronę kontemplacji, która jest szczytem i pełnią modlitwy. Książka jest zapisem rekolekcji wygłoszonych przez kard. Journeta w Écogii (Szwajcaria).
Kontemplując modlącego się Jezusa, czytelnik ma szansę wniknąć w tajemnicę Jego osoby i Jego człowieczeństwa.
Autor stawia szereg pytań o sens modlitwy, a także o to, o co można się modlić, jak radzić sobie z rozproszeniami podczas modlitwy. Wskazuje przy tym na ważność pozycji ciała podczas modlitwy.