Zapraszamy do zapoznania się z cyklem rozmów Magdaleny Dobrzyniak z Tomaszem Francem OP dostępnych na gosc.pl
„Kościół ostatnich ławek” to cykl rozmów, które są próbą opisu i odpowiedzi na pytania osób, które z różnych powodów czują się w Kościele zdezorientowane, poszukują w nim utraconego domu, dróg powrotu, zagubionych punktów odniesienia. Jego autorzy, dziennikarka „Gościa Niedzielnego” Magdalena Dobrzyniak oraz o. Tomasz Franc OP, psycholog i terapeuta, podkreślają, że dezorientacja w Kościele dotyczy nie tylko sytuacji ludzkiego błądzenia, wątpliwości czy zgorszenia, ale bierze się także z zaangażowanego poszukiwania pośród wielości ofert, prób aktywnego odkrywania prawdy i dróg dojścia do niej. To opowieść o osobach, które mimo swojej miłości do Kościoła czują się w nim zdezorientowane i zepchnięte do ostatniej ławki, Kościół jest dla nich domem, przestrzenią wzrastania, miejscem, z którym się utożsamiają, nawet jeśli czują się nieakceptowane we wspólnocie czy wolą przeżywać ją po swojemu.
– Nie mamy gotowych odpowiedzi, szukamy ich. Będziemy mówić o ważnych dla nas sprawach: o zdezorientowanych w Kościele, o pogubieniu, zgorszeniu i samotności, o uczciwości błądzenia i wątpliwościach. O wierze i Kościele, który kochamy, choć czasem z powodu własnych błędów i postaw innych wierzących nie jest to łatwe – mówią Magdalena Dobrzyniak i o. Tomasz Franc.
Próbując opisać stan zdezorientowania, rozmówcy odwołują się m.in. do charyzmatu dominikańskiego. Ojciec Tomasz Franc dzieli się swoim doświadczeniem wiary i życia zakonnego, przekonując, że stan dezorientacji, niepewności, nieustannego poszukiwania, jest dla rozwoju człowieka nie tylko potrzebny, ale po prostu naturalny. Zachęca do tego, by nie bać się lęku przed własnymi wątpliwościami i stawiać im czoła.
Ludzie zdezorientowani często doświadczają w Kościele poczucia osamotnienia, dlatego kilka odcinków cyklu poświęcono różnym twarzom samotności – tej wybranej i tej niechcianej; samotności introwertyków i osób, które idą własną drogą, realizując powołanie do miłości. Jak przekonują twórcy cyklu, potrzebujemy siebie nawzajem do zbawienia, ale by wzrastać, każdy z nas potrzebuje również zdrowej samotności. Rozmówcy szukają więc sposobów przeciwdziałania alienacji i anonimowości w powszechnej wspólnocie Kościoła.
Kolejne odcinki cyklu poświęcone są osobom, które próbują odnaleźć się w Kościele, choć napotykają różne przeszkody zarówno wewnętrzne jak i te zewnętrzne, by poczuć się w nim jak we własnym domu. Rozmowy toczą się więc wokół zgorszonych, apostatów, zobojętniałych i wypalonych, skrzywdzonych na różne sposoby w Kościele, czy takich, które ze względu na skomplikowaną sytuację życiową, „nie mieszczą się” w sztywno pojmowanej definicji katolika.
Kolejne odcinki cyklu pojawiają się na łamach strony gosc.pl w każdy poniedziałek o 19.00. Wszystkie rozmowy można znaleźć TUTAJ (kliknij link).
Cenisz naszą pracę?