27 października o 14:00 mszę świętą z obrzędami poświęcenia kościoła na warszawskim Służewie odprawi kard. Kazimierz Nycz
Przed wspólnotą Parafii św. Dominika przy ul. Dominikańskiej 2 w Warszawie bardzo ważne wydarzenie, czyli konsekracja kościoła parafialnego. Kościół został oddany do użytku w 1994 roku. Wówczas został poświęcony, ale jeszcze nie w pełni. Można było już w nim sprawować Eucharystię, modlić się, udzielać sakramentów. Nie było jednak jeszcze stałego ołtarza, był tylko drewniany, tymczasowy. Nie było ukończonego prezbiterium i innych ważnych elementów wnętrza kościoła. Obecnie najważniejsze elementy wnętrza kościoła są już gotowe.
Dlatego w niedzielę, 27 października tego roku, ksiądz kardynał Kazimierz Nycz dokona liturgicznego poświęcenia kościoła św. Dominika, które już w pełni uczyni miejscem świętym, przeznaczonym wyłącznie dla służby Bożej.
Konsekracja – w zamyśle organizatorów – ma stać się ważnym i osobistym wydarzeniem dla wszystkich: Parafian i tych, którzy przychodzą do tego kościoła. Wspólnota Parafii św. Dominika przygotowała szeroki program wydarzeń towarzyszących i przygotowujących do poświęcenia świątyni.
Plan wydarzeń
niedziela, 20 października
Tak się zaczęło. Służew na zdjęciach i filmach z lat 1934-1947
18:30 – aula o. Jacka Woronieckiego OP, budynek klasztoru
niedziela-środa, 20-23 października
Rekolekcje o liturgii poświęcenia kościoła
głosi o. Dominik Jurczak OP
w niedzielę podczas wszystkich Mszy, od poniedziałku do środy – podczas Mszy o godz. 12.00, 18.00 i 19.30
czwartek, 24 października
Wieczór uwielbienia i dziękczynienia
Msza święta o godz. 19.30, po Mszy modlitwa uwielbienia prowadzona przez o. Tomasza Nowaka OP i Marcina Zielińskiego, z muzyką zespołu Owca
piątek, 25 października
Wieczór pokutny
Msza święta o godz. 19,30, po mszy liturgia pokutna z konferencją o. Krzysztofa Pałysa OP, zakończona adoracją krzyża ze śpiewem scholi dominikańskich
sobota, 26 października
Modlitwa za Parafię
Adoracja Najświętszego Sakramentu w intencjach powierzonych przez Parafian i Przyjaciół Służewa – w kaplicy Matki Bożej Żółkiewskiej w godzinach 8.30-17.00
niedziela, 27 października
Uroczystość konsekracji kościoła
Msza święta z obrzędami poświęcenia o godz. 14.00, celebrowana przez ks. kard. Kazimierza Nycza
Zapraszamy do śledzenia informacji na stronie internetowej Klasztoru na Służewie oraz na profilu na Facebooku.
Historia Parafii św. Dominika
W 1937 r. generał Zakonu erygował klasztor na warszawskim Służewie pod wezwaniem świętego Józefa. Miał to być dom studiów dla braci z Europy Środkowo-Wschodniej, ale wybuch wojny przerwał prace nad realizacją tego projektu.
Parafia pw. św. Dominika została erygowana przez bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Wcześniej tereny tej parafii należały do parafii pw. św. Katarzyny. Była to reakcja na trudną sytuację, w jakiej po wojnie znalazł się klasztor na Służewie. W zapiskach Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego pod datą 27 stycznia 1952 roku znajdujemy taką notatkę: „Klasztor dominikański na Służewie jest zagrożony; część gmachu zajęli od dawna urzędnicy MSZ, na resztę ma chęć nienasycone nasze Państwo, które zamiast budować domy, kradnie gdzie może. Tym razem radzi, by zakonników przenieść do klasztoru św. Jacka na Starówce, by mieć wolną rękę. Uważam, że trzeba się bronić, gdyż kaplica potrzebna jest dla ludności”.
Aby uchronić klasztor przed likwidacją, 3 sierpnia 1952 roku Ksiądz Prymas erygował niewielką wówczas parafię św. Dominika. Jej pierwszym proboszczem został śp. o. gen. Adam Studziński OP (pełnił ten urząd w latach 1952-1958), w czasie wojny kapelan w II Korpusie gen. Andersa, odznaczony orderem Virtuti Militari za bohaterskie posługiwanie żołnierzom w czasie bitwy pod Monte Cassino.
W kolejnych dziesięcioleciach praca duszpasterska braci dominikanów skupiona była wokół parafii. Życie modlitewne i liturgiczne toczyło się w kaplicy na parterze budynku klasztoru, dziś pełniącej rolę auli o. Jacka Woronieckiego. W świadomości wielu mieszkańców Służewa zachowała się praca wieloletniego proboszcza parafii, o. Benedykta Piotrowskiego (zm. 1990 r.) czy posługa br. Pawła Leszcza (zm. 2001), który nieprzerwanie od 1956 r. aż do swojej śmierci pracował w naszym klasztorze, będąc opiekunem kilku pokoleń ministrantów.
Początkowo parafia znajdowała się na peryferiach miasta i była zamieszkana przez ok. 1400 osób. Tereny Służewa znacząco się rozwinęły, zwłaszcza po wzniesieniu osiedla Służew nad Dolinką (1974-1979) i korekcie granic parafii. W tym czasie parafii przybyło bardzo wielu mieszkańców. Po powstaniu osiedla i korekcie granic parafii w lutym 1984 r., liczba parafian wzrosła do ok. 18 tysięcy osób. Konieczne stało się wybudowanie kościoła. Dotychczas bowiem cała służba Boża odbywała się w kaplicy, mieszczącej się w budynku klasztornym.
Po wielu latach starań w marcu 1981 r. władze miejskie wydały odpowiednie pozwolenie. Po zatwierdzeniu w dniu 16 maja 1983 r. projektu kościoła autorstwa inż. arch. Władysława Pieńkowskiego, w dniu 26 maja 1985 r., dla uczczenia 750-lecia kanonizacji świętego Dominika, ks. bp Władysław Miziołek poświęcił kamień węgielny pod budowę świątyni, który wraz z aktem erekcyjnym upamiętniającym to wydarzenie wmurowano w jeden z filarów świątyni
Budowę bryły górnego kościoła zakończono po ponad 10 latach prac. 30 października 1994 r. poświęcił go kard. Józef Glemp, arcybiskup metropolita warszawski. Od tej pory Msze i nabożeństwa odprawiane są w kościele. Nadal jednak trwały prace przy wykończeniu wielu pomieszczeń duszpasterskich znajdujących się pod kościołem, a także w budynku przykościelnym.
Kościół pw. św. Dominika jest przez wielu nazywany także sanktuarium Niepokalanej Królowej Różańca Świętego z racji obecności tutaj pochodzącego z XVI w., a przywiezionego do Warszawy z Żółkwi (obecnie na Ukrainie) po II wojnie światowej obrazu Matki Bożej Różańcowej. W 1965 r. miała miejsce rekoronacja tego obrazu (pierwotne korony zaginęły podczas II wojny światowej). Z kolei 1 stycznia 1997 r. śp. kard. Józef Glemp poświęcił nowe korony, będące replikami pierwszych koron z 1929 r. Obecnie obraz Matki Bożej znajduje się w osobnej kaplicy projektu inż. arch. Stanisława Niemczyka, poświęconej w dniu 8 grudnia 2006 r. przez śp. kard. Józefa Glempa. Od 2010 r. z inicjatywy kard. Kazimierza Nycza w pierwszą sobotę października odbywają się w naszym kościele obchody Warszawskiego Dnia Modlitwy Różańcowej.
W grudniu 2015 r. kard. Kazimierz Nycz poświęcił i oddał do użytku wiernych kaplicę poświęconą św. Dominikowi, patronowi naszej parafii, w której znajdują się jego relikwie, a od września 2023 r. nowa ikona naszego Założyciela autorstwa Teodory Bozhikovej.
W sierpniu 2021 r. została oddana do użytku kaplica Przemienienia Pańskiego według projektu Stanisława Niemczyka, poświęcona przez ks. bp. Michała Janochę.
Prawdziwą historią Kościoła nie są dzieje budowli z cegieł i betonu, ale Kościół złożony z ludzi, którym te mury mają służyć. Na tę historię składają się tysiące odprawionych w tym miejscu Mszy świętych, niezliczona liczba spowiedzi, wysłuchanych kazań, rekolekcji i wykładów, konferencji i spotkań formacyjnych. Chcemy, by świętowanie konsekracji naszego kościoła 27 października 2024 r. stało się dla nas, dominikanów, ale także dla wszystkich, którzy tu przychodzą, momentem refleksji – czy rzeczywiście staramy się być solą ziemi i Kościołem żywym.
Cenisz naszą pracę?