16 grudnia w naszym klasztorze na Jamnej nastąpi otwarcie izby pamięci poświęconej Janowi Górze OP
W domu św. Jacka w pomieszczeniach, w których mieszkał o. Jan Góra OP podczas swoich pobytów na Jamnej, trwają prace zmierzające do otwarcia poświęconej mu izby pamięci. Po kwerendzie w kartonach wypełnionych rzeczami ojca Jana: po przejrzeniu dokumentów, zdjęć, listów i przedmiotów codziennego użytku wybrane zostały eksponaty, które będzie można już wkrótce zobaczyć na ekspozycji. Wystawa będzie ukazywała korzenie oraz inspiracje założyciela Jamnej: rodzinny Prudnik, stryja, ks. Jana Górę z Paleśnicy, profesora Mariana Plezię, promotora prac naukowych ojca Jana, Romana Brandstaettera oraz Jana Pawła II. Izba pamięci zostanie udostępniona dla zwiedzających od soboty poprzedzającą rocznicę śmierci ojca Jana, czyli od 16 grudnia 2023 roku. Uroczystość otwarcia rozpocznie się tego dnia o 16.00. Przecięcia wstęgi w drzwiach prowadzących do muzeum dokonają rodzeni bracia ojca Jana.
Poniżej zamieszczamy wizualizacje izby pamięci przygotowane przez firmę Signum Project. Nie przedstawiają one ostatecznego kształtu wystawy.
Fotografie zamieszczone życzliwości Klasztoru na Jamnej. Prosimy o ich nie powielanie, udostępnianie i przetwarzanie. Oryginalnie zdjęcia ukazały się na stronie jamna.dominikanie.pl.
Powstanie izby pamięci zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. To jeden z trzech etapów szerszego projektu realizowanego przez braci z klasztoru na Jamnej.
II etap, przewidziany na rok 2024, zakłada remont i modernizację istniejących pomieszczeń w przyziemiach kościoła oraz zagospodarowanie licznych pamiątek po Janie Pawle II, które polski papież przekazywał przez lata Janowi Górze. To niezwykły zbiór, którego nie powstydziłoby się żadne z istniejących muzeów poświęconych Janowi Pawłowi II. W tej przestrzeni ma znaleźć się również ekspozycja, ukazująca dzieła duszpasterskie Jana Góry od katechezy w Tarnobrzegu i duszpasterstwa szkół średnich w Poznaniu poprzez duszpasterstwo akademickie, Hermanicę, Jamną aż do Lednicy. Wystawa w przyziemiach istniejącego kościoła połączona zostanie z salą audiowizualną, na około 50 osób, w której zwiedzający będą mogli obejrzeć filmy dokumentalne i fabularne na temat historii Jamnej i postaci Jana Góry.
III etap, przewidziany na rok 2025, zakłada odnowienia kaplicy pamięci, którą bracia dominikanie zajmują się już od prawie 30 lat, a która upamiętnia bitwę stoczoną przez partyzantów I batalionu 16. pułku piechoty Armii Krajowej pod dowództwem kpt. Eugeniusza Borowskiego “Leliwy” oraz pacyfikację wsi przez wojska niemieckie. W pomieszczeniu nad kaplicą jest przewidziane zgromadzenie zdjęć, dokumentów i tablic przypominających zarówno żołnierzy AK, jak i ludzi, którzy zginęli na Jamnej we wrześniu 1944 roku.
Wszystkie trzy miejsca zostaną połączone ścieżką edukacyjną, która poprowadzi od kaplicy pamięci jako miejsca, w którym zaczyna się historia jamneńskiej nadziei, poprzez ekspozycję w domu św. Jacka poświęconą Janowi Górze do podziemi kościoła, gdzie zwiedzający będą mogli dowiedzieć się, jakie dzieła duszpasterskie stworzył ojciec Jan, inspirując się postacią Jana Pawła II.
Cenisz naszą pracę?