W języku włoskim ukazała się książka Łukasza Popko OP i Timothy'ego Radcliffe'a OP, do której przedmowę napisał Papież Franciszek
Dzieło dwóch dominikanów komentuje 18 pytań pojawiających się na kartach Pisma Świętego. Jak czytamy w materiałach pochodzących od angielskiego wydawcy, nasz Bóg zadaje nam pytania, począwszy od pierwszej w Biblii rozmowy Boga i ludzkości, w której Bóg pyta Adama: “Gdzie jesteś?”, aż po pytanie Zmartwychwstałego Pana do Piotra w 21 rozdziale Ewangelii wg Świętego Jana: “Czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci inni?”. Ale ludzkość również kieruje pytania do Boga, jak w zuchwałym pytaniu zadanym Jezusowi przez Samarytankę przy studni. W tym procesie wzajemnego zadawania pytań ludzkość jest coraz głębiej wciągana w życie Boga, w odwieczną rozmowę Trójcy Świętej. Wgląd w te przemieniające rozmowy jest pomocny, gdy Kościół zastanawia się, jak być wiernym Bogu w tych niepewnych czasach.
Książka w oryginale ukazała się nakładem wydawnictwa Bloomsbury pod zawierającym dwuznaczność tytułem Questioning God. Można go przełożyć jako “Bóg pytający” lub “pytając Boga”. Nie dziwi dlatego tytuł włoskiego przekładu wydanego przez Libreria Editrice Vaticana, czyli Domande di Dio, domande a Dio. In dialogo con la Bibbia – Pytania Boga, pytania do Boga. W dialogu z Biblią. Do tej edycji książki dołączony został wstęp Papieża Franciszka.
Papież Franciszek pisze: „Pytanie jest ludzkim gestem, bardzo ludzkim gestem: ujawnia pragnienie poznania, wiedzy, ujawnia naturę każdego z nas, aby nie zadowalać się tym, co istnieje, ale iść dalej, osiągnąć coś, zagłębić się w temat”. Papież tłumaczy, że pytania są znakiem witalności, braku usatysfakcjonowania pchającego nas naprzód i ostatecznie – otwartości na przyjęcie czegoś, co może nas przekraczać. „Rozsiadłe serca nie stawiają pytań. Kto ma odpowiedzi na wszystko, nie pyta o nic” – podkreśla Franciszek, dodając, że ograniczanie się do udzielania odpowiedzi oznacza „zakotwiczenie we własnym poglądzie na rzeczy”. Franciszek wyraża szczególną wdzięczność wobec autorów, iż napełnili swe dzieło także poczuciem humoru. „Humor to lekkość, delikatność, daje radość i nadzieję duszy. Ci, którzy mają humor, rzadko bywa, że nie kochają innych, są zwykle hojni, potrafią relatywizować siebie – pisze Ojciec Święty. – Słyszę trzy apele dobiegające z tej książki: abyśmy my, wierzący, pozostali niespokojni, zawsze zdolni do zadawania pytań, a także abyśmy byli trochę wprawieni w humorze”.
Ojciec Łukasz Popko OP (ur. 1978 r.) – doktor nauk biblijnych urodzony. Mieszka w Jerozolimie, gdzie wykłada Pismo Święte i historię starożytną w Francuskiej Szkole Biblijnej i Archeologicznej w Jerozolimie – znanej jako École biblique. To najlepsza na świecie tego typu uczelnia założona przez dominikanów ponad 130 lat temu. Ojciec Popko niedawno wziął udział w filmie dokumentalnym wyemitowanym przez telewizję Polsat zatytułowanym Ostatnie dni Jezusa.
Ojciec Timothy Radcliffe OP (ur. 1945 r.) – znany na całym świecie rekolekcjonista, wieloletni profesor Nowego Testamentu na Uniwersytecie Londyńskim, generał Zakonu Kaznodziejskiego w latach 1992-2001. Z okazji 800-lecia przybycia dominikanów na ziemie polskie w sierpniu 2022 roku w Krakowie wygłosił z Łukaszem Popko OP rekolekcje zatytułowane Bądź! Dostępne jest nagranie z tego wydarzenia.
Tekst powstał między innymi w oparciu o artykuł Krzysztofa Dudka SJ opublikowany w witrynie vaticannews.va.
Cenisz naszą pracę?