W ramach Warsztatów Muzyki Niezwykłej, organizowanych w dniach 6-9 lipca już po raz ósmy przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny, po raz pierwszy zaplanowana została sekcja ministrancka, czyli Warsztaty Ministrantury Niezwykłej
Organizatorzy zapraszają do Krakowa posługujących przy ołtarzu: ceremoniarzy, nadzwyczajnych szafarzy (świeckich pomocników w udzielaniu Komunii św.), lektorów i akolitów, kleryków, zakrystianów, animatorów i wszelkich pasjonatów liturgii w wieku od 16 lat wzwyż – a więc nie są to rekolekcje dla najmłodszych ministrantów. Zapisy trwają poprzez formularz na stronie www.warsztaty.mn/ministranci.
– Jako posługujący w liturgii, mamy dużo „rzeczy do zrobienia”, mnóstwo szczegółów do dopracowania i przygotowania – mówi Michał Wsiołkowski, koordynator projektu. – Ale w tych dniach warsztatów chcemy zastanowić się, co zrobić, żeby modlić się tym, w czym uczestniczymy; jak naszą posługę czynić modlitwą – zaznacza.
Centralnym punktem dnia będzie codzienna asysta na uroczystej Mszy św. – w tym trzy razy pod przewodnictwem biskupa. Szczególne propozycje stanowić będą także spotkania z ceremoniarzami papieskimi oraz zwiedzanie niedostępnych na co dzień zakamarków zabytkowego klasztoru: konwentu i bazyliki Świętej Trójcy wraz z zakrystiami, katedry: na Wawelu; i opactwa: benedyktyńskiej fundacji w Tyńcu.
Uczestnicy wysłuchają także konferencji bp. Michała Janochy z Warszawy i ks. dr. Pawła Barana, proboszcza Katedry Wawelskiej i absolwenta Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża oraz wykładów ks. dr. Krzysztofa Marcjanowicza, ceremoniarza papieskiego i podsekretarza Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów; o. dr. Dominika Jurczaka OP, dziekana Wydziału Teologicznego Papieskiego Uniwersytetu Angelicum i wykładowcy Pontificio Ateneo Sant’Anselmo oraz przewodniczącego Komisji Liturgicznej Zakonu Kaznodziejskiego; ks. dr. Krzysztofa Porosły, absolwenta Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie i innych.
Warsztaty poświęcone są posługom liturgicznym w ich aktualnej formie, do niedawna zwanej formą zwyczajną rytu rzymskiego, choć z uwzględnieniem ich całego bogactwa i kontekstu historycznego. Wydarzenie odbędzie się, jeśli zbierze się odpowiednia liczba chętnych – zapisy trwają już teraz poprzez formularz na stronie www.warsztaty.mn/ministranci.
Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania muzyczne oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.
Cenisz pracę redakcji dominikanie.pl?