Warsztaty Muzyki Niezwykłej zostały w tym roku zaplanowane na tydzień 3-9 lipca. Największe tego typu wydarzenie skoncentrowane na muzyce liturgicznej, organizowane przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny od 10 lat, gromadzi w czasie wakacji w Krakowie zwykle ponad 300 uczestników
– Warsztaty Muzyki Niezwykłej to wiodący projekt Fundacji, przeznaczony dla osób zainteresowanych muzyką liturgiczną – wyjaśnia o. Łukasz Miśko, prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny. – Poprzez Warsztaty chcemy pomagać wiernym w Polsce i na świecie odkrywać skarby liturgii Kościoła – dodaje o. Miśko.
Hasło tegorocznej edycji – „Pan mój i Bóg mój” – to nawiązanie do liturgii pierwszego dnia warsztatów, kiedy przypada święto św. Tomasza Apostoła. Tymi słowami wyznał on wiarę w Zmartwychwstałego, gdy Ten stanął przed nim ukazując mu rany, znaki niedawnej męki, na swoim uwielbionym ciele. Jednak droga Tomasza do wiary była bardziej skomplikowana: przez swój początkowy sceptycyzm i ostrożność wobec wieści o powstaniu Jezusa z martwych Tomasz otrzymał nawet w tradycji przydomek Niedowiarka: „dopóki nie włożę mojej ręki w miejsce ran, nie uwierzę”.
– Może jest nam blisko do tego właśnie Tomasza, mocującego się z pytaniami o możliwość wiary, ostrożnie poszukującego znaków i wiarygodnych argumentów? – zastanawia się o. Miśko.
Trzy poziomy i dziewięć sekcji do wyboru
Podczas rejestracji uczestnicy mają możliwość wyboru jednego z trzech poziomów zaawansowania oraz jednej z kilku sekcji tematycznych: „Moje pierwsze warsztaty” – dla osób rozpoczynających przygodę ze śpiewem – a dla bardziej zaawansowanych: emisja głosu, śpiew chóralny, podstawy dyrygowania, śpiew korsykański, śpiew gregoriański oraz śpiew wschodni wielogłosowy. Istnieje także możliwość zgłoszenia się na konsultacje, czyli piętnastominutowe indywidualne spotkanie z nauczycielem.
Prowadzącymi poszczególne sekcje co roku są eksperci w swoich dziedzinach: Urszula Rogala, Krystian Neścior, Katarzyna Młynarska, Marcin Wasilewski-Kruk, Magdalena Szymańska, Łucja Nowak, Jean-Étienne Langianni, Łukasz Czartowski, Andrij Szkrabiuk i Kornelia Wojnarowska. Konferencje tematyczne będzie natomiast głosił biskup pomocniczy warszawski Michał Janocha. Rola piękna i sztuki w chrześcijaństwie to temat, którym ksiądz biskup zajmuje się od lat, łącząc perspektywę teologa i historyka sztuki.
– W utworach, nad którymi będziemy pracować podczas tegorocznych warsztatów, chcemy poświęcić więcej uwagi tematyce adoracji i Eucharystii – podkreśla o. Wojciech Sznyk OP, koordynator warsztatów. – W codziennych konferencjach z pomocą naszego kaznodziei, biskupa Michała Janochy, będziemy zastanawiać się nad doświadczanymi dzisiaj trudnościami w wierze, jak też nad pomocą, jaką sztuka sakralna – wizualna i muzyczna – daje człowiekowi poszukującemu Boga. Naszym celem jest, by uczestnicy tegorocznych warsztatów, umocnieni w wierze i wzbogaceni o nowe umiejętności muzyczne, powrócili do swoich wspólnot i parafii, żeby tam zapraszać – jak św. Tomasz Apostoł – kolejne osoby do doświadczania piękna i mocy Zmartwychwstałego Jezusa.
Ważną częścią wspólnoty uczestników będzie już po raz drugi sekcja „Extraordinary Music Workshop”, do której zgłaszają się uczestnicy m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Wielkiej Brytanii i innych krajów – ze względu na międzynarodowy charakter grupy, stronę informacyjną przygotowano w siedmiu językach, natomiast wszystkie próby i katechezy w tej sekcji będą prowadzone, podobnie jak rok temu, po angielsku.
Zaawansowany kurs dla ministrantów
Nowością w tym roku będzie sekcja dla dorosłych posługujących przy ołtarzu, czyli Warsztaty Ministrantury Niezwykłej, na które w dniach 6-9 lipca organizatorzy zapraszają ceremoniarzy, nadzwyczajnych szafarzy (świeckich pomocników w udzielaniu Komunii św.), lektorów i akolitów, kleryków, zakrystianów, animatorów i wszelkich pasjonatów liturgii w wieku od 16 lat wzwyż – nie są to więc rekolekcje dla najmłodszych ministrantów.
Nie będą oni uczestniczyć w lekcjach śpiewu, ale oprócz codziennej asysty na pontyfikalnej Mszy św., będą mieli okazję spotkać się z ceremoniarzami papieskimi z Rzymu i Krakowa, czy zwiedzić niedostępne na co dzień zakamarki zabytkowego klasztoru, katedry i opactwa.
Zapisy i udogodnienia
Aby wziąć udział w Warsztatach Muzyki Niezwykłej, konieczne jest wypełnienie prostego formularza zgłoszeniowego – który działa od kwietnia do wyczerpania miejsc – na stronie www.warsztaty.mn i wpłacenie zaliczki, a w czerwcu pozostałej części opłaty. Organizatorzy podkreślają, że mimo wszechobecnych podwyżek, udało się w tym roku utrzymać ceny uczestnictwa bez zmian względem poprzedniej edycji.
Zgłaszając się poprzez formularz, można od razu zarezerwować ekonomiczne noclegi w hotelu studenckim oraz wspólne śniadania. Wzorem ubiegłych lat, każdy uczestnik otrzyma także katalog zniżek, udostępnionych przez okoliczne restauracje w krakowskim Starym Mieście.
Przygotowania idą pełną parą, a dostępnych miejsc ubywa z dnia na dzień – podkreśla o. Łukasz Miśko.
Cenisz naszą pracę?