Wielkimi krokami wchodzimy w okres Wielkiego Postu. Wydawnictwo W drodze, chcąc pomóc wiernym jeszcze pełniej i lepiej przeżyć ten szczególny czas, przygotowało aż 5 lutowych nowości książkowych.
Wśród nich 3 propozycje wymagające samodyscypliny i regularnego treningu, tj. Droga do zbawienia, autorstwa 7 braci dominikanów; Plan na życie. Twój osobisty trener świętości oraz Siedem grzechów głównych. Pokonywanie wad i słabości ze św. Tomaszem z Akwinu – z rekomendacjami dr. Michała Mrozka OP oraz dr. hab. Tomasza Gałuszki OP.
Nakładem Wydawnictwa ukazał się także długo oczekiwany IV tom, niegdyś zakazanych, Dzieł wszystkich – Mistrza Eckharta.
Po dwóch bestsellerowych tytułach powróciła również Maria Szamot, tym razem z książką Oto ty, Adamie, w której dochodzi do sedna rozważań na temat istoty ludzkiego życia.
Droga do zbawienia, praca zbiorowa – 7 dominikanów, 7 tygodni wspólnej drogi
Czym jest droga do zbawienia? To historia Bożych interwencji w dziejach człowieka, Jego działania przeciwko złu, cierpieniu oraz temu wszystkiemu co nas od Niego oddziela. Książka powstała na podstawie serii filmów o tym samym tytule, opublikowanych w serwisie dominikanie.pl. To swego rodzaju autorekolekcje, które przez siedem kolejnych tygodni towarzyszą nam w drodze do Boga.
Autorami Drogi do zbawienia są znani i cenieni dominikanie: Maciej Biskup OP, Tomasz Golonka OP, Wojciech Gomułka OP, Tomasz Grabowski OP, Paweł Kozacki OP, Jakub Nesterowicz OP, Adam Szustak OP. Na kartach książki opowiadają o stworzeniu świata, o tym jak Bóg postępuje wobec zła, jak działa w historiach konkretnych osób.
Każdy rozdział rozpoczyna się krótkim fragmentem Pisma Świętego, który stanowi punkt wyjścia rozważań. Taki powtarzalny układ pozwala nam zatrzymać się w codziennym pędzie i wsłuchać się w kierowane do nas Słowo.
W swoich tekstach bracia dominikanie zadają fundamentalne pytania, dzięki którym odnajdujemy ukrytą prawdę o nas samych i o naszych możliwościach. Uczą nas modlitwy, dróg wychodzenia z tarapatów, bezinteresownego dobra, budowania zdrowych relacji, szukania wewnętrznej równowagi. Mówią o oblubieńczej miłości Boga do każdego z nas, o tym, że chwałą Boga jest żyjący człowiek, a w życiu każdego z nas jest czas na wszystko – i na pracę, i na odpoczynek. Wskazując konkretne działania Jezusa, pokazują istotną rolę wspólnoty: bliskość z drugim człowiekiem, przygarnianie tych, których inni odrzucają. Udowodniają, że całkowite oddanie się woli Boga i zaufanie Mu w stu procentach to tylko pozorna kapitulacja, bo życie z Nim daje nam wolność.
Księgarnia W drodze – Droga do zbawienia
Plan na życie. Twój osobisty trener świętości, Roger J. Landry
Wśród wielu poradników ten jest wyjątkowy. Kiedy inni próbują nas przekonać do odpowiedniej diety czy aktywności fizycznej, autor pokazuje, w jaki sposób wzrastać duchowo. Jak poświęcać czas Bogu, nie zaniedbując przy tym życia rodzinnego, pracy, nauki. Bo sukces w dziedzinie duchowości – jak w każdej innej – wymaga strategii: dobrego planu i konsekwencji w jego realizacji. Co robić, by krok po kroku zbliżać się do doskonałości i bliskości z Bogiem, ożywiając swoją religijność? Tego właśnie się nauczymy z personalnym trenerem świętości księdza Landry`ego.
Minuta heroizmu, poranna rozmowa, medytacja, lektura Pisma Świętego, Msza Święta, adoracja, uczynki miłosierdzia, różaniec, akty strzeliste, post, lektura duchowa, akty serdeczne, dziękczynienie, spowiedź, memorare, praca ofiarowana Bogu, odpoczynek – to tylko przykładowe propozycje planu działania, którego metą jest świętość. W obliczu ciągłego pośpiechu i mnogości obowiązków czas poświęcony na „trening świętości” wydaje się jakby nie mieścić w grafiku. Czy ta propozycja jest nierealna do wdrożenia w codzienność? Ksiądz Landry pokazuje, że wystarczy regularny trening! Podobnie jak kształtujemy nasze sylwetki przez systematyczne ćwiczenia fizyczne na siłowni, tak przez korzystanie z jego propozycji – małymi, ale regularnymi krokami – możemy również ćwiczyć się w świętości. Wystarczy tylko (albo aż, jak powiedzą niektórzy) dobry plan.
Księgarnia W drodze – Plan na życie
Siedem grzechów głównych. Pokonywanie wad i słabości ze św. Tomaszem z Akwinu, Kevin Vost
Lenistwo, zazdrość, chciwość, pycha, łakomstwo, pożądliwość, gniew – to właśnie o nich mowa. 7 grzechów głównych, innymi słowy: 7 grzechów śmiercionośnych lub – 7 jadowitych grzechów, które zatruwają nam życie. Wszyscy się z nimi zmagamy, choć w różnym stopniu im ulegamy. To fakt. Psycholog Kevin Vost, obierając za przewodnika św. Tomasza z Akwinu, bierze je pod lupę i bada, jak zakorzeniają się one w ludzkiej duszy. Ujawnia ukryte powiązania między nimi i pokazuje ich destrukcyjną siłę. Przygląda się przy tym ich czterdziestu czterem śmiercionośnym córkom.
Autor jest przekonany, że grzechy główne można pokonać cnotami, które są naszym orężem. W swoich rozważaniach udziela odpowiedzi m.in. na pytania: Który grzech jest najgroźniejszy na świecie? Dlaczego jest ich siedem? Czy są takie chwile, kiedy grzechy bywają dla nas dobre? Czy grzechy te są tylko uczuciami? Czy grzechy główne możemy znaleźć w Biblii? Czego o tych grzechach nauczają wschodni, greckojęzyczni ojcowie Kościoła? W jaki sposób idee te podjęli i rozwinęli zachodni, łacińscy Ojcowie Kościoła? Co dzieje się w naszej duszy, gdy zmagamy się z pokusami grzechów śmiertelnych? Jakie rozwinięto metody, aby te grzechy pokonać? W jaki sposób św. Tomasz z Akwinu dokonał syntezy wielkiej literatury teologicznej?
Księgarnia W drodze – Siedem grzechów głównych
Dzieła wszystkie, Mistrz Eckhart powrócił
W IV tomie Mistrza czytamy: „Otóż prawda jest taka: dopóki kochasz Boga w zależności od sytuacji i miejsca, nie znajdziesz prawdziwego pokoju, bo jest to twoja sytuacja, nie Boża. Jak przedziwne są usposobienia ludzi, tak też przedziwna bywa ich droga do Boga: jednego można przywabić rozkoszą, drugiego musi się doświadczyć chorobą i nieszczęściem. Nie ma tak pięknego i szlachetnego stworzenia, żeby długie na nie patrzenie nie znudziło. Poznanie duchowe natomiast może wzrastać bez końca”.
Jak trafnie ujął to Dietmar Mieth, Eckhart nie pisze o doświadczeniach, lecz „z doświadczenia”, któremu próbuje dać interpretację filozoficzną, wskazać jego ontologiczne podstawy. Mistyczne piśmiennictwo Mistrza Mieth nazywa „myślącym doświadczeniem”.
Główna myśl, wokół której obracało się całe nauczanie, doświadczenie religijne a w zasadzie życie Eckharta to narodzenie Boga w duszy, w którym się dokonuje unio mystica. Josef Quint powiedział, że ta „jedyna myśl” jest tak głęboka i wzniosła, że wystarczy, by nią żyć i nią umrzeć. A kto nie dojrzał tego centrum doktryny Mistrza, stanowiącej treść i cel jego Kazań i nadającej im podniosłą monotonność, ten go wcale nie zrozumiał.
Księgarnia W drodze – Mistrz Eckhart – Dzieła wszystkie t.4
Oto ty, Adamie, Maria Szamot
To publikacja, która pozwala nam zrozumieć samych siebie i innych. Autorka rozwija w niej refleksję o zamierzonej przez Boga wizji człowieka i o tym, jak zrealizować Jego zamysł w swoim życiu. Przystępnym, a zarazem pełnym literackiego kunsztu językiem opowiada o najgłębszych wymiarach duszy. Podróżuje drogą biblijnych opowieści: od opisu stworzenia, przez historie Gedeona, Samsona, Jonasza, Tobiasza, aż do słów Chrystusa. Na ich kanwie omawia niedocenione fundamenty naszej natury: zdolność do ufności, wolność i słabość.
To sprawdzony przewodnik na drodze szukania odpowiedzi na pytania, m.in.: Jaka jest natura człowieka XXI wieku? Kim tak naprawdę jestem jako jednostka – we własnych oczach, a kim w oczach Boga? Jak dostrzec sens własnego istnienia? Czy uznanie faktu stworzenia świata przez Boga rzeczywiście nie ma żadnego wpływu na strukturę ontyczną człowieka, czy wręcz przeciwnie, oznacza korektę obrazu tak głęboką, że można odnieść wrażenie, iż mowa o jakimś zupełnie innym gatunku istot?
Księgarnia W drodze – Oto ty, Adamie