U dominikanów na warszawskim Nowym Mieście.
Jarmark odbywa się z okazji przypadającego 17 sierpnia święta św. Jacka Odrowąża, który w XIII wieku sprowadził Zakon Kaznodziejski do Polski. On też patronuje dominikańskiemu kościołowi i klasztorowi przy ulicy Freta w Warszawie.
Według przekazów, św. Jacek nie pozostawał obojętny na los biednych i potrzebujących – stąd impreza ma charakter dobroczynny. Całkowity dochód z Jarmarku przeznaczony zostanie na pomoc dzieciom z ubogich rodzin.
Kiermasz, zabawa, modlitwa
Głównym organizatorem Jarmarku jest Grupa „Charytatywni Freta” działająca przy kościele św. Jacka, która pomaga dzieciom z ubogich rodzin.
„Naszym największym projektem jest program dożywiania dzieci w szkołach – codziennie fundujemy szkolny obiad ponad 250 dzieciom z całej Polski. W kolejnym roku szkolnym rozpoczniemy siódmą edycję tego programu” – mówi Anna Stadnicka, koordynatorka Jarmarku Świętego Jacka.
Będzie można odwiedzić stoiska handlowe, Strefę Dziecka, wziąć udział w Festiwalu Książki Dominikańskiej i spotkać się z osobami, które na co dzień pomagają potrzebującym.
16 sierpnia o 19.30 w kościele św. Jacka będzie można wysłuchać charytatywnego koncertu Mikromusic Acoustic Trio ze specjanym udziałem Skubasa. Wstęp: 40 zł. Cegiełki będzie można kupić od 12 sierpnia na Jarmarku na stoisku antykwariatu oraz przed koncertem.
Jarmarkowi towarzyszyła będzie nowenna do Świętego Jacka, odprawiana w kościele od 8 do 16 sierpnia o godzinie 17:40. 17 sierpnia natomiast o 18. odprawiona zostanie uroczysta msza święta z poświęceniem kłosów.
Informacje na temat tegorocznej edycji Jarmarku Świętego Jacka można znaleźć
na blogu
na Facebooku
na stronie
Jacek dostał habit od Dominika
Jacek Odrowąż urodził się w 1183 roku w zasłużonej dla Polski szlacheckiej rodzinie. Po studiach na uniwersytetach w Paryżu i Bolonii w 1221 roku wraz z bł. Czesławem przyjął w Rzymie habit dominikański z rąk św. Dominika. Wkrótce potem założyciel Zakonu Kaznodziejskiego wysłał go do Polski.
Jacek założył klasztory w Krakowie, Gdańsku, Chełmnie, Elblągu, Toruniu, a także w Rydze, Dorpacie i Królewcu. Apostołował także na Rusi, zakładając klasztory w Kijowie i Haliczu.
Zmarł 760 lat temu – 15 sierpnia 1257 roku w Krakowie. W 1594 roku papież Klemens VIII kanonizował go. Jest patronem archidiecezji katowickiej i diecezji opolskiej, a także Krakowa, Kijowa i Wrocławia.