W najnowszym miesięczniku o nowych formach pobożności, sprawiedliwości i wierze bez Kościoła. A także rekolekcje wielkopostne na CD!
Pierwsza część kwietniowego numeru dotyczy naszej wiary. Czy jesteśmy z niej dumni? Czy się do niej otwarcie przyznajemy? I czy można być wierzącym bez Kościoła?
Ekstremalne drogi krzyżowe i kato-celebryci
Ksiądz Grzegorz Strzelczyk w rozmowie z redaktorem naczelnym miesięcznika o. Romanem Bieleckim OP mówi o tym, co to znaczy, że poza Kościołem nie ma zbawienia oraz wyjaśnia, czym jest ekskomunika.
Przemianom naszego tradycyjnie katolickiego społeczeństwa przyglądają się ks. prof. Andrzej Draguła, który analizuje zmiany w języku religijnym, i Maria Rogaczewska – w jej tekście przeczytamy o nowych modach duchowych. Czy ekstremalne drogi krzyżowe, pielgrzymki do Santiago de Compostela i modlitwy charyzmatyczne zastąpią tradycyjne nabożeństwa?
Zwieńczeniem tego tematu są rozmowy z nawróconymi „kato-celebrytami”: Robertem Friedrichem „Litzą” – liderem zespołu Luxtorpeda i Wojciechem Modestem Amaro – znanym polskim restauratorem i kucharzem. Dowiemy się z nich nie tylko o zmaganiach z grzechem i wiarą, ale również o tym, czy sława nie przeszkadza w przeżywaniu wiary.
O niezawisłości trzeciej władzy
W drugiej części miesięcznika przeczytamy o sprawiedliwości. Siostra prof. Barbara Chyrowicz wyjaśnia, jak rozumieć niezbywalny charakter godności człowieka: dlaczego nie można na nią zasłużyć ani jej stracić?
Jezuita o. Wacław Oszajca przestrzega przed faryzejskim rozumieniem sprawiedliwości, a prof. Adam Strzębosz, przybliżając prawnicze rozumienie sprawiedliwości, broni honoru polskiego sądownictwa. Tłumaczy, dlaczego nie wolno nam zrezygnować z niezawisłości trzeciej władzy oraz kiedy sędziemu wolno buntować się przeciw prawu.
Dlaczego Zmartwychwstały ukazał się tylko nielicznym
W cyklu o początkach chrześcijaństwa dominikanin Damian Mrugalski wyjaśnia, dlaczego spotkanie chrześcijaństwa z grecką filozofią było nie tylko konieczne, ale i opatrznościowe.
W okres wielkanocny wprowadzą nas natomiast dwa opowiadania: o. Jana Góry i o. Michała Zioło. Wspomnienia świąteczne, pachnące domowym ciastem i białym barszczem, stają się pretekstem do myśli niebłahych o oczekiwaniu na nasze własne zmartwychwstanie.
W kwietniowym „W drodze” ponadto Mateusz Przanowski OP o tym, dlaczego zmartwychwstały Chrystus pokazał się tylko nielicznym, ks. Grzegorz Strzelczyk o braku katechezy parafialnej, zaś Tessa Capponi-Borawska o pamiętnikach sekretarza brytyjskiej królowej. Ponadto jak zawsze recenzje, felietony i dominikańskie komentarze do niedzielnych czytań.
Rekolekcje na CD – prezent od redakcji
Jak co roku redakcja dominikańskiego miesięcznika przygotowała wielkopostny prezent dla czytelników – rekolekcje na CD: dla zabieganych, zapracowanych i zmęczonych „Post i co dalej”. Znany i ceniony kaznodzieja, o. Paweł Krupa OP podpowiada, w jaki sposób nie zmarnować czterdziestu postnych dni i jak się nim „posilić”
Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy iTunes.