Miesięcznik „W drodze” na listopad.
Nie pierwszy raz naszym społeczeństwem wstrząsają kontrowersje związane z propozycjami zmian prawa aborcyjnego. Gdy tylko ucichną, z dużym prawdopodobieństwo powróci temat in vitro. W zależności od strony w sporze, jedni drugich oskarżają i oskarżać będą o mordowanie dzieci i/lub odmawianie innym prawa do nich.
Kiedy rozum już dawno ustąpił miejsca emocjom sięgającym zenitu, redakcja miesięcznika postanowiła przyjrzeć się innym, „niechcianym” dzieciom. 20 tysięcy z nich żyje w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Około 3 tysięcy jest rocznie adoptowanych. Wydaje się, że dzięki takim książkom jak Ania z Zielonego Wzgórza powinniśmy już oswoić sobie ten temat. Czy aby na pewno? Co tak naprawdę wiemy o adopcji?
Jak przygotować się do adopcji
Temat otwiera rozmowa Katarzyny Kolskiej z Wiesławą Sędziak z Chrześcijańskiego Ośrodka Adopcyjnego „Pro Familia” w Poznaniu, która odpowiada na pytania o kryteria wyboru rodzin adopcyjnych i o to, na czym polega ich przygotowanie. Opowiada, z jakimi lękami i wątpliwościami muszą zmierzyć się przyszli rodzice oraz tłumaczy, jak i kiedy rozmawiać z dzieckiem o jego adopcji.
Doskonałym rozwinięciem rozmowy jest artykuł Agnieszki Szumskiej, która od kilkunastu lat jest adopcyjną mamą. Przyznaje, że życie bardzo szybko zweryfikowało jej entuzjastyczne nastawienie z pierwszych tygodni w nowej roli. Świadomość bycia odrzuconym przez biologicznych rodziców jest raną, która będzie wciąż wracała. Autorka dzieli się swoją bezsilnością, gdy mimo całego serca, które daje swoim dzieciom, zawsze będzie dla nich tylko przybraną mamą. Nadzieja w tym, że żadne dobro, które okazaliśmy drugiemu, ostatecznie się nie marnuje.
Katarzyna Kotowska, inna adopcyjna mama, zwraca uwagę na to, że w dyskusjach o adopcji rzadko kiedy ktokolwiek się pyta o racje dziecka. Opowiada o absurdach, kiedy urzędnicy decydują za dorosłych już wychowanków domów dziecka czy rodzin adopcyjnych, jakie informacje o ich biologicznych rodzicach będą dla nich dobre, a jakie nie. Autorka tłumaczy również, dlaczego jej zdaniem naszym priorytetem powinna być pomoc samotnym matkom, aby mogły wychować dziecko, a nie nakłanianie do oddania ich „w lepsze ręce”. Adopcja powinna być ostatecznością.
Dopełnieniem tematu jest tekst Wojciecha Prusa OP, który stara się towarzyszyć duchowo bezpłodnym małżeństwom, oraz rozmowa z ginekologiem Przemysławem Binkiewiczem, który demaskuje mity związane z diagnozowaniem bezpłodności oraz naprotechnologią.
Teolog o snach
W drugiej części miesięcznika możemy przeczytać dwa artykuły dotyczące snów. Lekarze: Szczepan Cofta i Wojciech Jermajczyk wyjaśniają, co współczesna nauka mówi nam o powstawaniu marzeń sennych. Z kolei Paweł Krupa OP w błyskotliwy sposób całkiem na poważnie odpowiada na „głupie” pytanie, czy jako chrześcijanie możemy wierzyć w sny.
Numer otwiera rozmowa z ks. prof. Jackiem Grzybowskim na temat nowej odsłony sekularyzacji. Natomiast w cyklu „Dominikanie znani i nieznani” Dominika Sokołowska OP, przeorysza klasztoru mniszek w Świętej Annie opowiada o tajemnicach życia za klauzurą. Ze szczerością mierzy się z pytaniami o sprawy poważne i błahe.
Co wspólnego mają Jacek Międlar i Tadeusz Bartoś
Poza tym: ojciec Mateusz Przanowski OP o poczuciu niewyspowiadania się, Paweł Kozacki OP o tym, co wspólnego ma Jacek Międlar i Tadeusz Bartoś, a Szymon Hołownia o antykościelnej frustracji. W numerze również jak zwykle felietony, recenzje i komentarze do niedzielnych czytań.
Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy iTunes.