Szczecińscy Bracia uczcili uroczystość Przeniesienia Relikwii Świętego Ojca Dominika.

W dniach 23-25 maja nasza parafia św. Dominika w Szczecinie wspólnie z Fundacją Veritas, po raz kolejny zorganizowała festyn dominikański.

Przygotowanie do świętowania rozpoczęliśmy od rekolekcji, przygotowujących do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego i odpustu św. Dominika. Rekolekcje zatytułowane „Charyzmaty św. Dominika” poprowadził o. Stach Nowak – dominikanin z Poznania.

Wigilia Zesłania Ducha Świętego o 20.30 rozpoczęła się „Godziną Chwały” – muzyczne uwielbienie prowadzone przez Deus Meus. Potem odbyła się Wigilia liturgiczna z kazaniem, śpiew akatystu do Ducha Świętego, a zwieńczeniem była Msza św. celebrowana po pólnocy.

W niedzielę, od samego rana miały miejsce atrakcje na scenie i poza nią: tradycyjna loteria, Antyk-wariat, stoisko wydawnictwa „W drodze”, warsztaty dla dzieci, pokazy rycerskie. Można było skorzystać z kawiarenki i ze stoiska z ciepłym jedzeniem.

Dzieci mogły obejrzeć dwa przedstawień teatralne. O 11.30 na scenie pojawił się Teatr La Fayette z przedstawieniem „Kot w butach”. Przedstawienie skończyło się tuż przed 12.30, by najmłodsi mogli bez problemu wziąć udział w Mszy św. Po Mszy, ciąg dalszy atrakcji dla dzieci – warsztaty lalkarskie i garncarskie, dmuchane zamki do zjeżdżania, malowanie twarzy i przedstawienie Teatru na Pół Gwizdka połączonego z konkursami.

O 15.00 wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie”, a po nim można było zobaczyć pokazy walk rycerskich oraz tradycyjny turniej stanowy: „Świeczczuchy” kontra „Klechy”. Następnie nasz przeor, o. Maciej Biskup poprowadził finał loterii fantowej i rozdał nagrody główne. Kulminacją tego dnia był wspaniały i pełen łagodnych klimatów koncert Antoniny Krzysztoń z Zespołem.

Ostatni dzień, to interesujący wykład o. Pawła Zybury OP, który odbył się wieczorem w krypcie klasztornej. Temat prelekcji: „Fundacja klasztoru dominikańskiego w Kamieniu Pomorskim w kontekście polskiej misji ewangelizacyjnej braci kaznodziejów na ziemiach Europy środkowo-wschodniej”.

We wtorek, 26 maja przeżywaliśmy Uroczystość Przeniesienia Relikwii Świętego Ojca Dominika i odpust naszej parafii. W ten dzień modliliśmy się w czasie uroczystych, śpiewanych nieszporów o godz. 17.20, a następnie razem z parafianami na uroczystej Mszy św. o godz. 18.00, którą celebrował rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie ks. Piotr Gałas.

Na zakończenie Mszy poświęcono ikonę św. Dominika. Została ona zamówiona z okazji 25. rocznicy ustanowienia naszej parafii (25 grudnia 1990) oraz jubileuszu 800-lecia istnienia Zakonu Dominikanów. Ikonę namalowała Hanna Dąbrowska-Certa, ikonograf Warsztatów Pisania Ikon przy klasztorze dominikańskim na warszawskim Służewie.

30 maja o godzinie 12.00 w ramach Festynu odbędzie się pokaz filmu „Vivianne chce się rozwieść”. Seans będzie miał miejsce w kinie Pionier – jednym z najstarszych działających kin na świecie.

Festyn Dominikański był współfinansowany ze środków Miasta Szczecin.