Z udziałem nowego Prymasa Polski na historycznych Polach Lednickich odbędzie się dziś XVIII Spotkanie Młodych. Hasło czuwania: „W imię Syna”.
„Na przykładzie synostwa Jezusa uczyć się będziemy tego fundamentalnego wymiaru ludzkiej osobowości jakim jest nasze synostwo w stosunku do Boga, własnych rodziców, ojczyzny i Kościoła, a także własnych dzieci” – tłumaczy ideę tegorocznego spotkania twórca Ruchu Lednickiego, dominikanin o. Jan Góra.
„Spotkanie Młodych ma już 18 lat. Uzyskało samodzielność i dojrzałość. Stało się trwałym elementem polskiego duszpasterstwa i wychowało setki tysięcy młodych ludzi” – dodaje dominikanin, który czuwanie młodych zapoczątkował w 1997 roku.
U grobu patrona Polski
Tradycyjnie już czuwanie pod Bramą Ryba poprzedzi Jutrznia Lednicka w gnieźnieńskiej katedrze. Tak nazywa się poranne nabożeństwo u grobu patrona Polski – św. Wojciecha, w którym uczestniczy młodzież zdążająca na Pola Lednickie.
Tym razem z młodymi w katedrze w Gnieźnie będzie się modlił nowy Prymas Polski, abp Wojciech Polak, który tego samego dnia w południe odbędzie uroczysty ingres do Bazyliki Prymasowskiej i obejmie rządy w archidiecezji gnieźnieńskiej. To na właśnie na terenie jego archidiecezji znajdują się Pola Lednickie.
Anioł Pański z siostrami
W południe pod Bramą Trzeciego Tysiąclecia nad Jeziorem Lednickim – gdzie Mieszko I miał przyjąć chrzest Polski – siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus oraz Urszulanki Serca Jezusa Konającego odmówią z młodymi modlitwę Anioł Pański.
Godzinę później rozpocznie się Nabożeństwo Pokutne. Poprowadzi je przybyły z Rzymu jałmużnik papieski, abp Konrad Krajewski. Jednym z najważniejszych elementów nabożeństwa będzie spowiedź, podczas której księża będą namaszczać penitentów olejem pobłogosławionym przez papieża Franciszka.
O godzinie 15 natomiast zgromadzeni na Polach Lednickich odmówią jak co roku Koronkę do Bożego Miłosierdzia.
Relikwie świętych
XVIII Spotkanie Młodych rozpocznie się oficjalnie o godzinie 17 uroczystym wniesieniem pod Bramę Trzeciego Tysiąclecia relikwii św. Wojciecha i Pięciu Braci Męczenników.
W procesji wezmą udział biskupi, przedstawiciele władz samorządowych, rektorzy uczelni oraz przełożeni różnych zakonów – a wśród nich prowincjał Zakonu Kaznodziejskiego w Polsce, o. Paweł Kozacki wraz z innymi dominikanami.
Głównym punktem nabożeństwa będzie msza święta, którą pod Bramą Rybą odprawi o godzinie 19 Prymas Polski, abp Wojciech Polak, zaś kazanie wygłosi pomocniczy biskup archidiecezji krakowskiej, Grzegorz Ryś.
Przesłanie Papieża
Po mszy na kopiec z Bramą Trzeciego Tysiąclecia wniesione zostaną uroczyście relikwie św. Jana Pawła II, który od początku wspierał czuwanie młodych nad Jeziorem Lednickim i za swego życia co roku kierował do młodzieży swoje przesłanie.
O świętości Papieża opowie młodym metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki. Przy klęczniku Jana Pawła II przedstawiciele różnych stanów zawierzą Bogu: Kościół, Polskę, dzieci, młodzież, rodziców i rodziny.
Zgromadzeni na Polach Lednickich wysłuchają też przesłania papieża Franciszka, które Ojciec Święty skierował do polskiej młodzieży już w środę w czasie audiencji ogólnej w Watykanie.
Dowody, banknoty i pierścienie
W związku z tym, że tegoroczna Lednica celebrowana będzie po raz 18., organizatorzy przygotowali dla pielgrzymów specjalny prezent – „Lednicki dowód osobisty”. To plastikowa plakietka z logo Lednicy i tekstem Aktu Wyboru Chrystusa, który młodzi ludzie wypowiadają co roku na Polach Lednickich. „Dowód ten ma potwierdzać naszą dojrzałość w wierze” – mówi o. Góra.
Każdy z uczestników czuwania otrzyma też „Lednicki banknot wdzięczności” o nominale 2000 talentów. „Po to, żeby po powrocie do domu mógł go przekazać swoim rodzicom w podziękowaniu za życie, wiarę i wychowanie” – tłumaczy twórca Ruchu Lednickiego.
Ponadto organizatorzy czuwania obdarują młodzież lednickimi pierścieniami, na których wygrawerowane są słowa z Ewangelii św. Marka: „W Tobie mam upodobanie”.
fot. lednica2000.pl
Nie tylko impreza
Uczestnicy spotkania mają natomiast przywieźć ze sobą list miłosny – napisany w imieniu Boga do drugiego człowieka. Listy należy oddać w recepcjach, a następnie zostaną one przekazane modlącej się młodzieży.
„Chodzi o wyzwolenie intymności – żeby ludzie do Boga mieli stosunek osobisty. I żeby Lednica była też szkołą osobistego kontaktu z Panem Bogiem, a nie tylko ludyczną imprezą” – tłumaczy o. Góra.
Dzisiejsze spotkanie jest jednym z etapów przygotowań do 1050. rocznicy chrztu Polski oraz 800-lecia istnienia Zakonu Kaznodziejskiego, które będą świętowane w 2016 roku.
fot. Kamil Zychmański / facebook.com