To już trzeci tom „Dzieł wszystkich” jednego z największych i najbardziej kontrowersyjnych mistyków średniowiecza.
Tom zawiera 27 kazań, które były główną formą twórczości niemieckiego dominikanina. „Nigdy Bogu nie dziękuję za to, że mnie kocha, bo choćby nawet chciał, nie mógłby przestać mnie kochać; do kochania przymusza Go sama Jego natura. Dziękuję Mu natomiast za to, że w swej dobroci nie może się powstrzymać od tego kochania” – naucza Eckhart.
Nakład się wyczerpał
Dzieła nadreńskiego mistyka były ostatnio niedostępne na polskim rynku książki. Co prawda oficyna „W drodze” wydawała w latach 80. ubiegłego wieku jego poszczególne pisma, ale ich nakład został już dawno wyczerpany.
Zapoczątkowana rok temu przez oficynę „W drodze” pięciotomowa edycja wszystkich dzieł słynnego mistyka obejmuje jego „Kazania” i „Traktaty”, które z języka niemieckiego przetłumaczył i opatrzył obszernym wstępem dominikanin o. Wiesław Szymona.
Przeor i prowincjał
Żyjący w latach 1260-1328 Mistrz Eckhart pochodził z rodziny arystokratycznej z niemieckiej Turyngii. Był przeorem klasztoru dominikanów w Erfurcie i przełożonym dominikańskiej prowincji w Saksonii. Kilka lat spędził w Paryżu – gdzie studiował i nauczał.
Mistrz Eckhart jest czołowym przedstawicielem mistyki nadreńskiej – średniowiecznego nurtu mistycyzmu chrześcijańskiego, który rozwijał się od drugiej połowy XIII wieku w dolinie Renu w środowisku dominikańskim, zwłaszcza w klasztorach mniszek. Znanymi przedstawicielami tego nurtu są także bł. Henryk Suzo oraz Jan Tauler.