W poniedziałek, 16 sierpnia rozpoczęły się Warsztaty Muzyki Niezwykłej – największe tego typu wydarzenie, które po raz szósty zorganizował w Krakowie Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Ponad dwustu uczestników z całej Polski – i nie tylko – przez cały tydzień będzie intensywnie szkolić się w zakresie śpiewu liturgicznego.
Hasłem tegorocznej edycji jest tytuł „Pieśń o nadziei”, nawiązujący do znanego utworu o. Dawida Kusza, ale zrazem stanowiący odpowiedź na sytuację, jaka dotyka nas od marca ubiegłego roku. – W czasie pandemii zwracamy się do Boga, który jest źródłem nadziei na pomoc przekraczającą nasze ludzkie możliwości – wyjaśnia o. Wojciech Sznyk OP, koordynator projektu.
Zajęcia prowadzą wybitni specjaliści, w większości znani już z poprzednich warsztatów. Uczestnicy zajęcia rozpoczynają codziennie już o 7:30 jutrznią, czyli poranną modlitwą liturgiczną. Następnie do południa trwają próby w chórze, a po przerwie obiadowej mają miejsce zajęcia w sekcjach tematycznych, które można było wybrać w formularzu zgłoszeniowym.
Wszyscy zainteresowani są zaproszeni do uczestnictwa razem z uczestnikami warsztatów w wieczornych wydarzeniach otwartych w bazylice Świętej Trójcy: we wtorek o 20:15 wystąpi litewski zespół „GŠ Ansamblis”, w piątek o. Dawid Kusz z zespołem Sancta Trinitas, a w sobotę odbędzie się Nabożeństwo bizantyjskie ku czci św. Tomasza z Akwinu. Warsztaty zakończy prezentacja efektów tygodniowej pracy w niedzielę 22 sierpnia o 14:30 i Msza święta o 15:30.
Centralnym punktem dnia jest codzienna Msza święta o godz. 12 (w czwartek wyjątkowo o 19:30), na którą także zaproszeni są wszyscy chętni. Najbardziej uroczysta liturgia przewidziana jest we wtorkową uroczystość św. Jacka, pierwszego polskiego dominikanina, którego grób znajduje się w krakowskiej bazylice.
Wydarzenia otwarte będą także transmitowane na żywo na stronie warsztatów – tam można również znaleźć szczegółowe informacje i program: www.warsztaty.mn.
* * *
Warsztaty Muzyki Niezwykłej to wiodący projekt Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, przeznaczony dla wokalistów zainteresowanych muzyką liturgiczną. – „Poprzez Warsztaty chcemy realnie zmieniać oblicze Kościoła w Polsce. Zdając sobie sprawę, jak ważnym elementem liturgii jest muzyka, troszczymy się zarówno o jej tradycję, jak i o wyznaczanie nowych kierunków jej rozwoju” – mówią organizatorzy.
Warsztaty mają służyć kształtowaniu nowych, dobrych wzorców w tej ważnej dziedzinie życia Kościoła. Ich ideą jest fachowe przygotowanie liderów – ludzi, którzy będą w stanie wziąć na siebie odpowiedzialność za muzykę liturgiczną wykonywaną w ich wspólnotach. Celem warsztatów jest także promowanie współczesnych kompozycji o najwyższej wartości muzycznej.