Obok odpustu tytularnego świątyni jest to największy odpust w jarosławskim sanktuarium, na który przybywają pielgrzymi z Jarosławia i okolic.
Pierwszego dnia, o godz. 15.45, bracia wyjmą z niszy ołtarzowej cudowną Pietę Matki Bożej Bolesnej i umieszczą ją w prezbiterium obok ołtarza. O godz. 17 rozpocznie się fatimski różaniec pokutny, który poprowadzi biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek. O godz. 18 biskup odprawi eucharystię, po której wierni wyruszą na procesję światła wokół bazyliki.
W wigilię uroczystości Wniebowzięcia o godz. 18 sprawowana będzie msza w intencji dobrodziejów klasztoru, po czym Cudowna Pieta wyruszy w procesji różańcowej wokół klasztoru, ulicami okalającymi bazylikę do kaplicy zwanej studzienką.
W piątek o godz. 11 sumę odpustową na dziedzińcu kościoła odprawi arcybiskup Damian Zimoń, były metropolita katowicki. Po każdej mszy św. odbędzie się tradycyjne poświęcenie ziół i kwiatów.
Dominikanie przybyli do Jarosławia w 1777 roku, gdy po kasacie jezuitów podarowano im tutejszy barokowy kościół Matki Bożej Bolesnej wraz z zespołem klasztornym. Od 1971 roku prowadzą 6,5-tysięczną parafię. 15 września 2013 roku miała miejsce rekoronacja Cudownej Piety Matki Bożej Bolesnej, której dokonał arcybiskup Tadeusz Gocłowski.