6. stycznia 2021 roku w całym Zakonie rozpoczniemy świętowanie jubileuszu osiemsetnej rocznicy śmierci św. Dominika. Zapraszamy do zapoznania się z treścią listu, jaki z tej okazji przesłał całej Rodzinie Dominikańskiej Generał Zakonu o. Gerard Timoner OP.
Drodzy Bracia i Siostry, członkowie Rodziny Dominikańskiej!
Rozpoczynając Rok Pański 2020, bądźmy świadomi zbliżającego się świętowania 800-lecia dies natalis naszego świętego Ojca Dominika. Brat Bruno Cadoré ogłosił w swoim liście z 6 sierpnia 2018 r., że „będziemy świętować rocznicę śmierci świętego Dominika w okresie od 6 stycznia 2021 r. do 6 stycznia roku 2022”.
Tematem naszego jubileuszowego świętowania będzie hasło „Przy stole ze świętym Dominikiem”, zainspirowane stołem z Mascarelli, na którym namalowano pierwszy portret świętego Dominika wkrótce po jego kanonizacji. Będziemy czcić świętego Dominika nie tyle jako świętego wyniesionego na piedestał, ale jako takiego świętego, który cieszy się z obecności przy jednym stole swoich braci, zgromadzonych przez to samo powołanie do głoszenia słowa Bożego i dzielących Boży dar pokarmu i napoju
Nasze jubileuszowe świętowanie to okazja do podjęcia refleksji nad następującymi pytaniami: Co to znaczy dla nas być przy stole ze świętym Dominikiem tu i teraz (hic et nunc)? W jaki sposób jego życie i dzieło inspiruje nas i zachęca do dzielenia życia, wiary, nadziei i miłości, naszych dóbr duchowych i materialnych, tak aby i inni mogli zostać nakarmieni przy tym samym stole? W jaki sposób ten stół może stać się miejscem łamania słowa i Chleba Życia? Mam nadzieję podzielić się z Wami moimi przemyśleniami na te tematy w kolejnym liście.
Chciałbym przedstawić Wam główne inicjatywy, przygotowane przez Komitet Jubileuszu, które odbędą się w Bolonii, w bazylice patriarchalnej świętego Dominika. Wędrowne głoszenie naszego Założyciela wypełniło się właśnie w Bolonii, gdzie są przechowywane i czczone jego doczesne szczątki – dlatego też centrum naszych celebracji znajdzie się właśnie w tym mieście. Proszę prowincjałów i wiceprowincjałów, aby wspierali udział w tych celebracjach. Proszę także o zorganizowanie podobnych obchodów w Waszych prowincjach lub wiceprowincjach, bo duch i charyzmat Dominika jest obecny wszędzie tam, gdzie przepowiadają jego synowie i córki.
Celebracje liturgiczne
1. Objawienie Pańskie – 6 stycznia 2021 r. – uroczysta Msza święta inaugurująca Jubileusz pod przewodnictwem arcybiskupa Bolonii, kardynała Matteo Zuppiego
2. Przeniesienie relikwii św. Dominika – 24 maja 2021 r. – o przewodniczenie Eucharystii poprosiliśmy Jego Świątobliwość papieża Franciszka
3. Dies natalis świętego Dominika – 4 sierpnia 2021 r. – tego dnia poprowadzę Rodzinę Dominikańską poprzez celebrację Eucharystii
4. Objawienie Pańskie – 6 stycznia 2022 r. – Msza na zakończenie Jubileuszu pod przewodnictwem prowincjała Prowincji świętego Dominika
Zachęcamy wiceprowincje i prowincje do zorganizowania podobnych celebracji dla Rodziny Dominikańskiej na swoim terytorium, szczególnie dla tych, którzy nie mogą przybyć do Bolonii.
Pielgrzymki
Zapraszamy do udziału lub organizowania pielgrzymek w duchu „ostatniej podróży świętego Dominika” z Rzymu do Bolonii. Informacje o szlaku pielgrzymim, która będzie przebiegać przez miejsca drogie naszemu Zakonowi, zostaną niebawem opublikowane przez Komitet Jubileuszowy wraz z rozmaitymi inicjatywami na rok jubileuszowy.
Stół z Mascarelli
Od 25 marca 2021 r. do 7 października 2021 r. w bazylice świętego Dominika w Bolonii i na krużgankach klasztoru trwać będzie wystawa „Przy stole ze świętym Dominikiem” (A tavola con S. Domenico), na której będzie wystawiony po raz pierwszy w całości stół z Mascarelli. To bardzo znaczące wydarzenie, ponieważ do tej pory poszczególne części tego stołu są przechowywane w różnych miejscach. Wystawa zaprezentuje także współczesne ujęcia tematu „stołu”, które pomogą nam w refleksji nad pytaniami postawionymi wyżej.
Konferencje
We współpracy z Uniwersytetem Bolońskim Komitet Jubileuszowy zorganizuje historyczno-naukową konferencję, która odbędzie się w dniach 22-25 września 2021 r. i będzie dotyczyć tematu Jubileuszu.
Mam nadzieję, że uniwersytety i wydziały uczelni podlegających naszemu Zakonowi zorganizują w roku 2021 i latach kolejnych konferencje teologiczne, które pomogą naszemu Zakonowi w podjęciu refleksji nad tematem Jubileuszu. Niech celebracje regionalne i międzyprowincjalne, dni studium i rekolekcje pomogą nam świętować Jubileusz w duchu jedności i współpracy.
Informacje i materiały jubileuszowe
Ogólny kalendarz inicjatyw, materiały jubileuszowe i inne przydatne informacje zostaną niebawem opublikowane na stronie internetowej uruchomionej w związku z Jubileuszem. Mam nadzieję, że strona ta posłuży jako przestrzeń współpracy i wymiany zasobów. Z pytaniami i sugestiami można zwracać się do br. Philippa Johannesa Wagnera ([email protected]).
Wreszcie, w duchu rodzinnej solidarności, zwracam się do Was z prośbą o finansowe wsparcie, które pozwoli nam pokryć koszty organizacji wyżej wymienionych działań. W sprawie szczegółów proszę kontaktować się z br. Juanem Luisem Mediavillą, syndykiem Zakonu ([email protected]).
Przygotowując się do Jubileuszu, pamiętajmy, że chcemy uczcić świętego Dominika nie z perspektywy archeologów, a tym bardziej nie w klimacie apologetyki i samouwielbienia, ale jako okazja do dziękczynienia, w duchu refleksji i uważności na znaki czasów oraz na aktualność życia i nieprzemijającego dziedzictwa świętego Dominika.
Wasz brat,
br. Gerard Francisco P. Timoner III OP generał Zakonu
List Ojca Generała dostępny jest także w wersji pdf.