W najnowszym numerze miesięcznika o celibacie, nieznośnych bliźnich i ekstremalnej pielgrzymce w intencji pokoju.
Mówi się, że księża są jak samoloty. Jeden się rozbije i wszyscy o nim mówią. O tych, co latają, się milczy. Czy jednak każda krytyka kleru to od razu atak na Kościół? Jak pomóc księdzu być księdzem?
Źródła antyklerykalizmu
Dział otwiera rozmowa z abp. Grzegorzem Rysiem, który mówi o tym na czym polega formacja do kapłaństwa, czym ksiądz nie powinien się zajmować i z czego nigdy nie wolno mu rezygnować.
Wacław Oszajca SJ tropi źródła antyklerykalizmu i pisze o tym, co – zdaniem świeckich jest najpoważniejszym grzechem księdza. Psychoterapeuta prof. Bogdan de Barbaro pyta o to, ile w księdzu jest mężczyzny i jak powinny wyglądać jego relacje z kobietami. Krzysztof Popławski OP opowiada z kolei o bezdomności kapłanów.
Co naprawdę robił św. Mikołaj
W drugiej części miesięcznika znajdziemy teksty, które pomogą przeżyć Adwent. W ewangeliach słyszymy wezwanie nie tylko do porzucenia bogactw czy zaszczytów, ale domu, rodziny i bliskich osób.
Krzysztof Pałys OP tłumaczy, na czym polega i czemu ma służyć chrześcijańska sztuka rezygnacji. Siostra Barbara Chyrowicz komentuje z kolei słowa świętego Pawła: „Jeden drugiego brzemiona noście”, natomiast ksiądz Jura Błażejewski zdradza prawdziwą historię świętego Mikołaja, który – jak głosi legenda – ratował kobiety zamknięte w domu publicznym.
Czy Polacy są skłonni do pomagania innym
Świąteczny numer otwierają dwie rozmowy. Janina Ochojska – założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej przypomina historię pierwszego konwoju, który 25 lat temu wyruszył z darami do zniszczonego wojną Sarajewa i opowiada o tym, czy Polacy są skłonni do pomagania innym, a Jacek Jelonek dzieli się swoimi wrażeniami z pieszej pielgrzymki do Jerozolimy i liczy ile wydał na nią pieniędzy?
W cyklu o początkach chrześcijaństwa ks. prof. Józef Naumowicz tłumaczy, skąd się wzięły kościelne święta i dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy w grudniu. Mateusz Przanowski OP pisze o tym, czy Kościół zmienił nauczanie w kwestii samobójstwa, a Paulina Wilk ubolewa nad tym, jak sprytnie smartfony skradły naszą uwagą i czas.
Jak minął rok w Kościele
Ks. Artur Stopka komentuje najważniejsze wydarzenia kościelne mijającego roku, a nasi recenzenci robią subiektywny ranking najciekawszych książek i filmów, które się ukazały w ciągu ostatnich 12 miesięcy – może któryś z tytułów to dobry pomysł na prezent pod choinkę?
Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy i Tunes.