Posłuchaj "Lauda Sion" skomponowanego przez Dawida Kusza OP i pobierz nuty
Przygotowaliśmy z zespołem pod kierunkiem Rafała Maciejewskiego nagranie utworu Lauda Sion, który został skomponowany przez o. Dawida Kusza OP specjalnie na Kapitułą Generalną naszego Zakonu. Odbywa się ona tym razem w Krakowie na przełomie lipca i sierpnia. Chcemy podzielić się z uczestnikami Kapituły, którzy przyjeżdżają na nią z całego świata, owocami dominikańskiego ruchu odnowy śpiewu liturgicznego w Polsce. Specyficzny styl wypracowany przez kompozytorów z kręgu polskich dominikanów kojarzony ze śpiewnikami Niepojęta Trójco można określić jako prosty czterogłos. Dlaczego zdecydowaliśmy się skomponować nowy utwór z okazji Kapituły?
Zakon Kaznodziejski, czyli dominikanie, ma trzy oficjalne języki – angielski, hiszpański i francuski. W czasie Kapituły obrady i liturgia odbywają się właśnie w tych trzech językach. Ojciec Kusz skomponował na Kapitułę muzykę akurat do Lauda Sion, bo jest to tekst, który posiada rytmizowane przekłady na wiele języków, przez co do jednej melodii można podłożyć tekst w różnych językach. Co więcej jest to tekst napisany w XIII wieku na zamówienie papieża Urbana IV przez Świętego Tomasza z Akwinu OP jako część oficjum liturgicznego na dopiero co ustanowioną Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwii Pańskiej, czyli Boże Ciało. My nagraliśmy utwór po łacinie, ale w czasie Kapituły będzie śpiewany we wszystkich oficjalnych językach Zakonu. Udostępniamy też nieodpłatnie zapis nutowy z tekstami w języku łacińskim, angielskim i polskim.

Fenomen śpiewnika Niepojęta Trójco oraz tzw. polskiej muzyki dominikańskiej jest ściśle związany z odnową liturgiczną w Polsce, zapoczątkowaną przez dominikanów w latach 90. XX wieku w Krakowie. Śpiewnik Niepojęta Trójco, uznawany za „legendarny”, jest dwutomowym zbiorem około 700 utworów liturgicznych. Powstał jako owoc pracy Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego i zaangażowania wielu osób w ruch odnowy liturgicznej po Soborze Watykańskim II. W jego skład wchodzą zarówno współczesne kompozycje (m.in. Pawła Bębenka, Dawida Kusza OP, Piotra Pałki), jak i wczesna polifonia, chorał gregoriański oraz pieśni tradycyjne. Śpiewnik jest dostępny również w formie e-booka, a utwory pochodzące z niego znalazły się na płytach, zawierających dzieła dominikańskich autorów, takich jak André Gouzes OP i Jacek Gałuszka.
Polska dominikańska muzyka liturgiczna silnie związana z działalnością Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, jest stylem modlitwy, śpiewem, który ma otwierać ludzi na tajemnicę Bożej obecności. Opisywana jako prosta, piękna, wzniosła, a jednocześnie możliwa do zaśpiewania, stała się ważnym elementem duszpasterstwa. Jako dominikanie kładziemy nacisk nacisk na wspólny śpiew zgromadzenia liturgicznego. Fenomen ten wyrósł z doświadczenia dominikanów modlących się wraz z osobami tworzącymi prowadzone przez nich duszpasterstwa, którzy wspólnie budowali polski styl dominikańskiej muzyki liturgicznej. Istnieją również inicjatywy mające na celu udostępnienie tej muzyki poza Polską, czego przykładem są nagrania adaptacji utworów ze śpiewnika Niepojęta Trójco na język angielski.
Dawid Kusz OP (✽1979) to polski dominikanin, kompozytor, dyrygent i wykładowca. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, jest autorem wielu utworów liturgicznych, w tym obecnych w śpiewniku “Niepojęta Trójco”. Jest doktorem habilitowanym sztuk muzycznych. Jest wykładowcą przedmiotów muzyczno-teoretycznych w Instytucie Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym oo. Dominikanów.
Na kanale YouTube dominikanie.pl oraz powiązanych kanałach dominikańskich można znaleźć wiele jego kompozycji, między innymi cyklu czterech motetów inspirowanych utworami gregoriańskimi na okres paschalny.
Kapituła Generalna to bardzo ważne wydarzenie, dlatego zachęcamy Cię gorąco do duchowego towarzyszenia Kapitule:
- módl się za braci uczestniczących w Kapitule, by byli narzędziami Bożego pokoju i światła,
- ofiaruj w ich intencji post lub trud codziennych obowiązków,
- proś o światło Ducha Świętego dla wszystkich, którzy będą rozeznawać i podejmować decyzje.
Niech wspólna modlitwa sprawi, że owoce Kapituły będą błogosławieństwem dla całego Zakonu i Kościoła.
W ukonkretnieniu tej modlitwy może pomóc przygotowana przez nas akcja.
Zapraszamy Cię do wypełnienia formularza poniżej, a przez to do wylosowania konkretnego uczestnika Kapituły i modlitwy za niego.
Przez najbliższy czas będziemy wysyłać Ci informacje z życia Kapituły i materiały, które pomogą Ci poznać dominikanów.