Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego odbywają się w całym kraju. Za jego twórców modlono się 26 września także w poznańskim kościele ojców dominikanów.
„Dziękujemy Panu Bogu za tych wszystkich , którzy 75 lat temu nie bali się i poszli drogą odwagi, tworząc struktury Polskiego Państwa Podziemnego i angażując się w jego działalność – za co groziła śmierć” – powiedział na początku mszy świętej o. Wojciech Prus, subprzeor poznańskich dominikanów i dyrektor dominikańskiego wydawnictwa „W drodze”.
Patriotyzm na dziś
Mszę w intencji poległych, pomordowanych i żyjących członków polskiego podziemia w czasie II wojny światowej odprawił ks. kanonik Leonard Poloch – jako delegat arcybiskupa poznańskiego Stanisława Gądeckiego.
Wspominając bohaterstwo wojennego pokolenia, kaznodzieja zastanawiał się, „czym dla nas jest patriotyzm i jakie dzisiaj mamy obowiązki wobec ojczyzny”. „Czy słowo ojczyzna nie zabłądziło tylko do podręczników historii?” – pytał z wyrzutem ks. Poloch, którego ojciec zginął we wrześniu 1939 roku w bitwie nad Bzurą.
Cytując słowa Jana Pawła II – który powtarzał rodakom, że „ojczyzna jest wielkim zobowiązaniem” – duchowny przekonywał, że „należy stawiać dobro ojczyzny nad korzyściami osobistymi” i „rzetelnie wykonywać swoje obowiązki” oraz „stronić od kłótni”. „Módlmy się, aby nasza ojczyzna była silna naszą siłą i bogata naszą pracowitością i uczciwością” – zakończył homilię kanonik Poloch.
fot. flickr.com / Daniel Kruczyński
W liturgii w kościele Matki Bożej Różańcowej uczestniczyli kombatanci, oficerowie i żołnierze Wojska Polskiego, przedstawiciele lokalnych władz oraz młodzież. Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli pod pobliski pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, by oddać hołd poległym i zamordowanym w czasie II wojny światowej.
Cywile i żołnierze
Polskie Państwo Podziemne to podlegające rządowi na uchodźstwie tajne struktury państwowe, które istniały w czasie II wojny światowej na ziemiach okupowanych przez Niemcy i Związek Radziecki. Oprócz zakonspirowanych struktur cywilnych, posiadało także największą w okupowanej Europie podziemną armię, która w szczytowym momencie liczyła 300 tysięcy żołnierzy.
Za jego początek uważa się powołanie w nocy z 26 na 27 września 1939 roku w oblężonej przez hitlerowców stolicy Służby Zwycięstwu Polsce – konspiracyjnej organizacji wojskowej do prowadzenia walki zbrojnej przeciwko okupantom. W listopadzie 1939 roku przekształcono ją w Związek Walki Zbrojnej, zaś w lutym 1942 roku – w Armię Krajową.
fot. wikimedia.commons / Jerzy Tomaszewski