10 września bracia zgromadzeni w Kijowie na kapitule Wikariatu Ukrainy wybrali Jarosława Krawca OP na Wikariusza tego wikariatu
Instalacja, czyli wprowadzenie na urząd nowego Wikariusza odbędzie się jeszcze dzisiaj ok. 15:00. Tym samym o. Jarosław Krawiec OP rozpocznie pełnienie swojej drugiej czteroletniej kadencji na tym urzędzie.
Wybór poprzedziło wystąpienie Ojca Prowincjała Łukasza Wiśniewskiego OP i sprawozdanie z pełnionych obowiązków kończącego swoją pierwszą kadencję jako Wikariusza Wikariatu Ukrainy Jarosława Krawca OP. Dzień wcześniej bracia zgromadzeni na kapitule wzięli udział w sesji formacyjnej prowadzonej przez bp. Mikołaja Luchoka, ordynariusza Diecezji Mukaczewskiej, a także w mszy świętej o Duchu Świętym pod jego przewodnictwem. Wieczorem tego samego dnia odbył się tzw. tractatus, czyli dyskusja nad wskazanymi przez uczestników kapituły kandydatami na Wikariusza Prowincjalnego. Kapituła potrwa do 12 września.
W kolejnych dniach kapituły odbędą się wybory radnych Wikariatu, a także swoje sprawozdania przedstawią przełożeni klasztorów, oficjaliści i dyrektorzy instytucji. W planach jest także wystąpienie o. Jakuba Nesterowicza OP, dyrektora Sekretariatu Misyjnego naszej Prowincji, Marka Sorokina, świeckiego dominikanina i przełożonego rady Fraterni na Ukrainie oraz s. dr Gabrieli Wistuby Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi w sprawie wznowienia prac nad procesem beatyfikacyjnym męczenników z Czortkowa.
W kapitule biorą udział wszyscy bracia pracujący na Ukrainie. Jest to w sumie 23 braci, a w tym 12 Polaków, 11 Ukraińców i 1 Słowak, którzy mieszkają w 6 miejscowościach na terenie całego kraju: w Kijowie, we Lwowie, w Czortkowie, w Fastowie, w Chmielnickim i w Charkowie. Zapraszamy do wysłuchania wywiadu na temat sytuacji w Wikariacie Ukrainy z o. Alainem Arnouldem OP, do niedawna socjuszem Generała do spraw Europy Północnej i Kanady, zaangażowanym od początku wojny w pomoc Ukrainie. Wywiad został przeprowadzony w języku angielskim, ale są dostępne napisy po polsku.
Klasztory, które obecnie wchodzą w skład Wikariatu Ukrainy, przed 2016 rokiem były częścią Wikariatu Generalnego Rosji i Ukrainy. Zmiana wiązała się z zarządzeniami nr 155-156 Kapituły Generalnej z 2013 roku w Trogirze, która polecała, żeby przekształcić istniejące wikariaty generalne w inne jednostki organizacyjne Zakonu do 2016, a także by nie powoływać nowych wikariatów tego rodzaju. Wikariat Ukrainy powstał jako wikariat Prowincji Polskiej 6 czerwca 2016 roku na mocy protokołu przekazania odpowiedzialności za dominikańskie klasztory na Ukrainie podpisanego przez ówczesnego Prowincjała Pawła Kozackiego OP i Wikariusza Generalnego Wikariatu Rosji i Ukrainy Jacka Dudkę OP. Ojciec Jacek Dudka OP został pierwszym Wikariuszem Wikariatu Ukrainy.
Cenisz naszą pracę?