19 lipca mszą świętą o Duchu Świętym rozpoczęła się Kapituła Generalna naszego Zakonu, która tym razem odbywa się w Krakowie.
W mszy świętej celebrowanej o 9:00 w Bazylice Świętej Trójcy wzięli udział przedstawiciele Rodziny Dominikańskiej i wierni związani z naszym Zakonem. Głównym celebransem Eucharystii sprawowanej po francusku był o. Łukasz Wiśniewski OP, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego, który także wygłosił homilię w tym języku.
Ojciec Prowincjał wezwał zgromadzonych braci i wszystkich dominikanów do odnowienia prorockiej tożsamości. Podkreślił, że prorok jest człowiekiem wolnym, a zarazem paradoksalnie jest niewolnikiem Słowa Bożego – kimś, kto służy prawdzie. Ojciec Wiśniewski nawiązał do bulli Honoriusza III z XIII wieku i wskazał na wewnętrzną wolność św. Dominika jako wzór dla braci. Zachęcił do podjęcia misji „na krańce świata”, która przekracza ludzkie wyobrażenia. Prowincjał zaznaczył również znaczenie struktury i administracji w służbie prorockiemu powołaniu oraz rolę Ducha Świętego w prowadzeniu Zakonu.





Pierwsze spotkanie plenarne Kapituły Generalnej rozpoczęło się o 10:30. W tym czasie Generał Zakonu, o. Gerard Franciso Timoner III OP przedstawił swoje Relatio, czyli raport o stanie Zakonu, który był dostępny już przed Kapitułą. Po obiedzie uczestnicy Kapituły wzięli udział w dyskusji w grupach językowych wokół wystąpienia Ojca Generała. Kapituła Generalna pracuje równolegle w trzech oficjalnych językach Zakonu – po angielsku, francusku i hiszpańsku.



Kolejnym punktem programu było wystąpienie, w którym o. Juan Luis Mediavilla García OP, Syndyk Zakonu przedstawił swoje Relatio, dotyczące stanu finansów Zakonu. Otwarcie Kapituły Generalnej zwieńczył koncert pod kierunkiem o. Dawida Kusza OP, na którego program złożyły się jego kompozycje. Ojciec Kusz jest autorem utworu Lauda Sion przygotowanego specjalnie na Kapitułę.
Rozpoczęcie Kapituły poprzedził dzień skupienia w piątek, 18 lipca. W jego czasie uczestnicy Kapituły wspólnie uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu i wysłuchali konferencji wygłoszonej przez kard. Grzegorza Rysia, który również przewodniczył mszy świętej o 12:00. W homilii Ksiądz Kardynał mówił o tym, że miłosierdzie i wolność to istota religii. Podkreślał, że potrzebujemy nawrócenia relacyjnego, bo bez niego nie ma Kościoła ani ewangelizacji. Tego dnia odbyło się także przewidywane przez dominikańską Księgę Konstytucji i Zarządzeń sprawdzenie zaświadczeń o prawie do głosowania przedstawionych przez przybyłych braci.



To szczególne zgromadzenie dominikanów zakończy się 8 sierpnia. Tego dnia nowicjusze złożą swoją pierwszą profesję na ręce Generała Zakonu.



Kapituła ma charakter globalny i gromadzi około 100 osób. Oprócz blisko 50 prowincjałów, wiceprowincjałów i innych delegatów z całego świata w Kapitule biorą udział członkowie kurii generalnej Zakonu, a także przedstawiciele świeckich Zakonu Kaznodziejskiego, mniszek, a także zgromadzeń sióstr agregowanych do Zakonu. Krakowski klasztor dominikanów gości także kilkudziesięciu braci zaagażowanych w obsługę tego wydarzenia, m. in. wielu tłumaczy. Kapituła odbywa się raz na trzy lata i ma najwyższą władzę w Zakonie Kaznodziejskim. Kolejna Kapituła wybierze na dziewięcioletnią kadencję nowego Generała Zakonu. Ostatnia Kapituła Generalna w Krakowie odbyła się w 2004 roku.
Wierzymy, że bracia, którzy tworzą Kapitułę będę starali się wspólnie „rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu przyjemne i co doskonałe” (por. Rz 12,2) i usłyszeć „co mówi Duch do Kościoła” (por. Ap 3,6) oraz przekazać swoje rozeznanie całemu Zakonowi, tak by wszyscy żyjący charyzmatem dominikańskim odnowili w sobie współczucie wobec świata i łaskę przepowiadania Słowa.
Zachęcamy Cię gorąco do duchowego towarzyszenia Kapitule:
- módl się za braci uczestniczących w Kapitule, by byli narzędziami Bożego pokoju i światła,
- ofiaruj w ich intencji post lub trud codziennych obowiązków,
- proś o światło Ducha Świętego dla wszystkich, którzy będą rozeznawać i podejmować decyzje.
Niech wspólna modlitwa sprawi, że owoce Kapituły będą błogosławieństwem dla całego Zakonu i Kościoła.
W ukonkretnieniu tej modlitwy może pomóc przygotowana przez nas akcja.
Zapraszamy Cię do wypełnienia formularza poniżej, a przez to do wylosowania konkretnego uczestnika Kapituły i modlitwy za niego.
Przez najbliższy czas będziemy wysyłać Ci informacje z życia Kapituły i materiały, które pomogą Ci poznać dominikanów.