Choć w tym roku Warsztaty Muzyki Niezwykłej odbędą się już po raz dziesiąty, po raz pierwszy pasjonaci śpiewu liturgicznego spotkają się w Warszawie. W dniach 7-13 lipca stolica Polski stanie się nie tylko tłem, ale i bohaterem tegorocznej edycji.
Miasto-symbol, zniszczone i heroicznie odbudowane, szukające swojej tożsamości pomiędzy historią a jutrem.
„Fundamenty miasta” – temat tegorocznych Warsztatów – stawiają nam pytanie o podstawy i kształt „miasta”, wspólnoty budowanej z nas mocą Bożego piękna, mocą świętej muzyki. Pochodzi on z Listu do Hebrajczyków: „[Abraham] oczekiwał bowiem miasta zbudowanego na silnych fundamentach, którego architektem i budowniczym jest sam Bóg” (Hbr 11, 10).

– Wiara Abrahama kazała mu wypatrywać z utęsknieniem miasta doskonałego, miejsca zamieszkania i wspólnoty zawiązanej i podtrzymywanej przez samego Boga – mówi o. Łukasz Miśko OP, koordynator wydarzenia. – Jak wyglądałaby Warszawa, gdyby to Bóg ją zaprojektował? A Kraków, Gdańsk, Poznań czy Wrocław? I jacy mogą być chrześcijanie w świecie, jeśli swoim życiem będą śpiewać nową pieśń dla Pana? – zastanawia się o. Miśko.
Uczestnicy będą mieli do wyboru uczestnictwo w całym tygodniu zajęć lub w jednym z bloków: od poniedziałku do środy albo od czwartku do niedzieli. W wybranym przez siebie czasie będą poznawać muzykę liturgiczną Zachodu i Wschodu; i dawną, i tworzoną współcześnie, prowadzeni nie tylko przez znakomitych dyrygentów i chórmistrzów, ale także przez naszego rekolekcjonistę, dominikańskiego filozofa i teologa o. Janusza Pydę OP, wieloletniego duszpasterza krakowskiej Beczki, autora książek, a aktualnie wykładowcę akademickiego. Całotygodniowe zajęcia odbywać się będą w klasztorze dominikanów przy ul. Freta w centrum Warszawy, a ich zwieńczeniem będzie prezentacja i uroczysta Msza święta w dominikańskim kościele na Służewie.

– Naszym celem jest, by uczestnicy tegorocznych warsztatów, umocnieni w wierze i wzbogaceni o nowe umiejętności muzyczne, powrócili do swoich wspólnot i parafii, żeby tam swoim śpiewem i swoim życiem zapraszać ludzi do ufnego powierzania się miłości Chrystusa – zarysowuje o. Łukasz Miśko.
Dominikański Ośrodek Liturgiczny rozpoczął organizowanie warsztatów śpiewu liturgicznego na początku 2004 roku, a od 2013 roku organizuje największe w Polsce, tygodniowe Warsztaty Muzyki Niezwykłej. W ostatnich latach podczas wakacji gromadzą one po kilkaset osób, w tym w zeszłym roku do uczestnictwa w Krakowie zgłosiło się ponad 450 osób.
Tegoroczna, jubileuszowa edycja to m.in. osiem sekcji tematycznych, w tym emisja głosu, podstawy dyrygowania, śpiew wschodni czy gregoriański oraz najbardziej zaawansowana sekcja mistrzowska, a także trzy poziomy chóru. Po raz kolejny uruchomiona będzie także sekcja międzynarodowa, prowadzona w języku angielskim, a nową formą będą Warsztaty Celebracji Liturgicznej – dla posługujących przy ołtarzu, w sekcjach dla ceremoniarzy, lektorów i kantorów, połączone z rekolekcjami kapłańskimi dla ich duszpasterzy. Na uczestników czekają korzystne cenowo noclegi w dogodnych lokalizacjach, dobra kawa i zniżki w kilkunastu okolicznych restauracjach i kawiarniach.

Zgłoszenia trwają od końca kwietnia do wyczerpania miejsc, przy czym należy mieć na uwadze, że każda sekcja ma oddzielny limit i niektóre z nich zostaną zapewne zamknięte wcześniej od innych. Szczegółowe informacje i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie internetowej www.warsztaty.mn.