Kwietniowy numer miesięcznika „W drodze”, a w nim: o spowiedzi, o szukaniu sensu życia i o nowym przekładzie Pisma Świętego, który wzbudził wiele kontrowersji. Czy słusznie? Najlepsza lektura na ostatnie tygodnie Wielkiego Postu i na święta Wielkanocne – na 160 stronach!
Składanie życia
Spowiedź bywa trudna. Przyznanie się i wypowiedzenie tego, że zachowaliśmy źle, podle, niegodnie, bywa dla niektórych bardzo trudnym doświadczeniem. I wówczas pojawia się myśl: Dlaczego ja mam o tak trudnych sprawach rozmawiać z księdzem? Przecież przebaczenia udziela mi Bóg, więc mogę bezpośrednio Jemu wyznać swoje grzechy. Po co mi pośrednik? No właśnie, po co? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Paweł Kozacki OP.
A prowincjał polskich dominikanów Łukasz Wiśniewski OP pisze o tym, dlaczego grzech jednego człowieka wpływa negatywnie na wewnętrzną kondycję i siłę wszystkich, całego Kościoła. Czy to w ogóle możliwe?
W okresie Wielkiego Postu często słyszymy o jałmużnie. Zazwyczaj kojarzymy ją z mniejszym lub większym datkiem finansowym na rzecz ubogich i potrzebujących. A gdyby tak dać komuś jałmużnę w postaci własnego czasu…? To już wydaje się o wiele trudniejsze… o tym s. prof. Barbara Chyrowicz SSpS.
Co to jest prawda?
Cóż to jest prawda – zapytał Piłat, a to pytanie powtarzają w rozmowie prof. Józef Binnebesel i Paweł Boike. I nie o prawdę tylko tu chodzi, ale o sens życia. A żeby go znaleźć i zrozumieć, zamiast pytać: „Dlaczego?”, trzeba raczej pytać „Po co?”. I udzielać sobie codziennie odpowiedzi. Co zrobić, żeby nasze życie było sensowne i jak pomóc tym, którzy zmagają się z bezsensem życia? – o tym Roman Solecki w tekście o logoterapii.
Rozmowa w drodze
Cztery lata temu wybuchła afera związana z dominikaninem Pawłem M. oskarżonym o wykorzystywanie seksualne studentek, przemoc psychiczną i fizyczną. Dziś Paweł M. nie jest już księdzem ani dominikaninem. Jak te lata wpłynęły na zakon dominikanów, czego zakonnicy dowiedzieli się o sobie, a przede wszystkim, w jaki sposób zadośćuczynili ofiarom Pawła M.? O tym prowincjał zakonu Łukasz Wiśniewski OP, socjusz Szymon Popławski OP, Katarzyna Kolska i Włodzimierz Bogaczyk.
Czytaj, czytaj więcej…
Stanisław Zasada pisze o niezwykle skomplikowanej sytuacji religijnej w Nikozji.
O nowym przekładzie dynamicznym Pisma Świętego, który wzbudził zaniepokojenie Konferencji Episkopatu Polski – biblista Michał Wilk.
W kolejnym odcinku cyklu Dobrze się wierzy literaturą Roman Bielecki OP i prof. Ryszard Koziołek rozmawiają o Mistrzu i Małgorzacie Michaiła Bułhakowa.
Krzysztof Popławski OP odsłania przed nami kolejne wątki związane z obchodami Roku Świętego w Kościele. Co ma do tego wołowy ogon?
Jak co miesiąc recenzje, felietony oraz dominikańskie rozważania do niedzielnych czytań – dominikanie na niedziele: Tomasz Grabowski OP, Szymon Bialik OP, Jacek Pietrzak OP, Grzegorz Kuraś OP i Łukasz Miśko OP.
Bierz i #CzytajWdrodze!
#miesięcznikWdrodze