Uroczystość nadania tytułu odbędzie się 23 czerwca 2023 o godz. 18.30 w Krakowie
Mistrz Świętej Teologii najwyższy, honorowy tytuł naukowy przyznawany w Zakonie Dominikańskim w uznaniu wybitnych osiągnięć w dziedzinie teologii oraz wkładu w promocję studiów w Zakonie.
Generał Zakonu, o. Gerard Timoner przyznał ojcu Michałowi Paluchowi tytuł Mistrza Świętej Teologii. W Polsce tym tytułem może się poszczycić jeszcze tylko trzech ojców: Jacek Salij OP, Jan Andrzej Kłoczowski OP i Bogusław Kochaniewicz OP.
Uroczystość nadania tytułu odbędzie się 23 czerwca 2023 o godz. 18.30 w Auli Św. Tomasza z Akwinu, przy ul. Stolarskiej 12 w Krakowie. W programie uroczystości przewidziane są laudacje, które wygłoszą dr Wojciech Giertych OP, Teolog Domu Papieskiego, prof. dr hab. Mikołaj Olszewski, z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, dr Michał Mrozek OP z Instytutu Tomistycznego oraz dr Dominik Jarczewski OP, regens prowincji. Po nich nastąpi wykład mistrzowski o. Palucha, zatytułowany „Teologia moich marzeń”.
Ojciec Michał Paluch urodził się 14 marca 1967 roku w Jarocinie. Przed wstąpieniem do Zakonu uczył się w Szkole Muzycznej w Katowicach. W 1987 roku wstąpił do Zakonu, gdzie w 1993 złożył śluby wieczyste. Dwa lata później przyjął święcenia kapłańskie.
W latach 1996-2000 studiował teologię dogmatyczną na Uniwersytecie we Fryburgu (Szwajcaria), gdzie w 2001 roku obronił pracę doktorską pt.: „Profundum amoris divini sustinet nos”. Evolution de la doctrine de la prédestination dans l’œuvre de saint Thomas d’Aquin. W 2013 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk filozoficznych (nadany przez Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie).
W latach 2002-2010 o. Paluch był dyrektorem Instytutu Tomistycznego w Warszawie. Następnie, w latach 2010-2013 był rektorem Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Ojców Dominikanów w Krakowie. Przez następne trzy lata o. Paluch był regensem Polskiej Prowincji Ojców Dominikanów (lata 2014-2017), by później objąć stanowisko rektora Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie (Angelicum). Stanowisko to pełnił, jako drugi Polak w historii, do 2021 roku.
Ojciec Paluch wykłada w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym i na Angelicum. Jest członkiem kilku towarzystw naukowych, między innymi Société Internationale pour l’Étude de la Philosophie Médiévale i Internationale Gesellschaft für Theologische Mediävistik.
Główne dziedziny badawcze o. Palucha obejmują: teologię dogmatyczną i fundamentalną. Na co dzień mieszka w klasztorze świętych Dominika i Sykstusa w Rzymie.
Zdjęcia: Agenzia Romano Siciliani (źródło: flickr Angelicum)
Cenisz naszą pracę?