Czerwcowy numer miesięcznika „W drodze” już na Ciebie czeka!
Czerwcowy numer miesięcznika „W drodze” już na Ciebie czeka! Przeczytasz w nim m. in. o coraz popularniejszej formie modlitwy, jaką jest medytacja, o tym, czy ksiądz na Facebooku może występować w dresie, a także o tym, że problemem w wychowaniu dzieci nie jest nadmierne używanie telefonu i granie na konsoli, tylko brak rozmowy z dzieckiem i chowanie się za „włączeniem bajki” dla świętego spokoju.
Rozmowa w drodze
Gdyby przeprowadzić uliczną sondę, wyszłoby na to, że medytacja to praktyka buddyjska, dalekowschodnia, absolutnie niezwiązana z chrześcijaństwem. Nic bardziej błędnego! Jako jedna z form modlitwy zyskuje popularność w Polsce, bo jak mówi Maksymilian Nawarra OSB: „ludzie są zmęczeni myśleniem (…) więc kiedy spotykają się z Bogiem, nie chcą mieć już żadnego zadania w głowie do wykonania, tylko po prostu z Nim być”.
Dzieci w kościele
Jak sobie pomóc w przeżywaniu eucharystii, jak nie przeszkadzać innym, jak nie stracić z oczu powagi świętości? O tym mama – Martyna Bogaczyk, która stawia m.in. taką tezę: „Nie znalazłam wiarygodnych badań mówiących o tym, kiedy dorośli ludzie odchodzą z Kościoła. Gdybym miała strzelać, to powiedziałbym, że część z nich odchodzi właśnie wtedy, gdy mają małe dziecko i ułożenie tej niedzielnej, nowej rzeczywistości bywa dla nich dużym wyzwaniem. Druga grupa, na moje oko, znika zaraz po pierwszej komunii świętej najmłodszego dziecka. A myślę, że te dwa momenty mogłyby być czasem wielkich powrotów, jak wracamy często do rodzinnego domu po pierwszych twardych zderzeniach z dorosłością”.
Dzieci i wysoka technologia
Jagoda Cieszyńska-Rożek, logopeda i psycholog, w rozmowie z Michaliną Kaczmarkiewicz,mówi o coraz częstszym diagnozowaniu spektrum autyzmu u dzieci jako wyniku wystawienia ich na działanie wysokich technologii w postaci smartfonów, tabletów i zabawek dźwiękowych. Pokazuje kontekst, w którym „Dorośli dziś myślą: moje dziecko ma być szczęśliwe, musi wszystko mieć, zaraz. Dziecko nie ma szans nauczyć się czekania. I zawsze musi być tak, jak ono chce. To największy błąd rodziców”. I dodaje: „Rozwój technologii jest ważny. Ale bardzo ważne są też więzi dziecka z opiekunami powstające w pierwszych trzech latach życia. Zawsze powtarzam: Nie żałujcie dziecku tych trzech lat. One są kluczowe. Dzięki nim dziecko będzie mogło rozwinąć pełnię swoich możliwości”.
Dzieciństwo od nowa
Dorota Ronge-Juszczyk pisze o sytuacji ukraińskich dzieci, które po rosyjskiej inwazji na Ukrainę trafiły do polskich szkół. „Czułem, że jestem obcy – mówi Mikołaj z Odessy – że to nie mój kraj, wszystko było inne, napisy, nazwy, ulice, dookoła słyszałem inny język. Bałem się (…) Z początku to wszystko było straszne – wspomina Gleb. – Poszedłem do szkoły, a tam tylko polskie dzieci i ja jeden jedyny – obcy. Niczego nie rozumiałem. Podeszła do mnie jakaś dziewczyna i powiedziała, że jeśli chcę, to ona mi pomoże. Do dziś jestem jej za to wdzięczny”. I choć wiele zostało zrobione, by zapewnić im bezpieczeństwo i komfort, to mijający rok szkolny pokazuje potrzebę rozwiązań systemowych, jak np. prawnego umocowania asystenta kulturowego.
Co wolno księdzu
Leszka Gęsiaka SJ, rzecznika prasowego Episkopatu, pytamy o powody wydania „Dekretu ogólnego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie występowania duchownych, członków instytutów życia konsekrowanego, stowarzyszeń życia apostolskiego oraz niektórych wiernych świeckich w mediach”. Jednym z nich jest ochrona małoletnich. Z wymową tych przepisów nie zgadza się Wacław Oszajca SJ. Przeczytaj, dlaczego.
Zielona wyspa, czyli wiara po irlandzku
Paweł Zybura OP, duszpasterzz Cork pisze: „Oni w Irlandii wracają stamtąd, dokąd my w Polsce, ciągle jeszcze podążamy, są od nas o jeden krok dalej” – mając na myśli społeczne i kulturowe zmiany związane z sekularyzacją, zgorszenie Kościołem, ale nade wszystko – powrót do wiary i obyczajów.
Przysięgnij, że je odzyskasz
Stanisław Zasada zabiera nas w podróż śladem materiałów archiwalnych Armii Andersa i Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Podróż obejmuje 4 kontynenty i konflikt izraelsko-palestyński, ale ostatecznie opowiada o niezwykłej pasji i uporze ocalania i kolekcjonowania drobiazgów, które po latach stają się bezcennymi zabytkami.
Felietony
Jak zawsze niezawodni autorzy! Paulina Wilk przypomina, że Gustaw Holoubekwe wszystkich restauracjach, w których bywał, najchętniej zamawiał chleb z masłem. Paweł Krupa OP lubi przeglądać YouTube i ostatnio znalazł tam małe cudo. Siostra Benedykta Karolina Bauman OP broni „moherów”. Ks. Grzegorz Strzelczyk poszerza nasz słownik o kolejne słowo ze śląskiej gwary i zastanawia się, które stadium Kościoła w Polsce opisuje „szamtyrlok”. Dariusz Duma prowokująco pyta, czy umiemy myśleć i działać jak pszczoły. Wojciech Ziółek SJ wzywa do obchodów pierwszego maja, ale nie o pochód, jak można byłoby pomyśleć, mu chodzi. A Stefan Szczepłek przyznaje, że obchodzi okrągły jubileusz i w rzeczy samej ma co świętować.
Dominikanie na niedzielę
Komentarze do czerwcowych czytań przygotowali: Norbert Augustyn Lis OP, Tomasz Zamorski OP, Grzegorz Chrzanowski OP, Grzegorz Kuraś OP, Mikołaj Walczak OP.
https://wdrodze.pl/produkt/w-drodze-2023-nr-06/
Bierz i #CzytajWdrodze!