Kwietniowy numer „W drodze” już w sprzedaży, a w nim o tym, jak się dobrze przygotować do spowiedzi, o gniewie i nienawiści, i o tym, czy bez bierzmowania można iść do ślubu.

Wojna na Ukrainie

Nie tak miał wyglądać ten numer. Nie tak planowaliśmy go kilka miesięcy temu. Ale wojna, która wybuchła 24 lutego, kazała nam zmienić plany. Bo trudno o niej milczeć. Choć jak pisze w swoim znakomitym tekście Martyna Bogaczyk, wojna nie wybuchła teraz – ona się zaczęła w 2014 roku, a my przez te osiem lat niewiele zrobiliśmy, by powstrzymać zapędy nieobliczalnego przywódcy. Ten tekst jest o trudnych decyzjach, o uchodźcach, o wolontariuszach i o tym, jak mądrze pomagać, gdy czeka nas maraton, a nie bieg krótkodystansowy.

O wojnie i o lęku przed nią rozmawiamy też z psychoterapeutą profesorem Bogdanem de Barbaro, który podpowiada, jak słuszny gniew i nienawiść rodzącą się w naszych sercach zamienić w coś dobrego i jak żyć, by strach nie zamienił naszego życia w koszmar. – Wojna Putina z nami polega na tym, że on chce, żebyśmy się bali. A my nie możemy mu na to pozwolić – mówi profesor.

O wojnie piszą też nasi felietoniści – ci, którzy są tam w Rosji, jak ojciec Paweł Krupa OPojciec Wojciech Ziółek SJ, ci, których wojna zastała na egzotycznych wakacjach, jak Paulinę Wilk, i ci, którzy są tu, w Polsce, jak Stefan Szczepłek, Jarosław Mikołajewski i ksiądz Mirosław Tykfer. To felietony o strachu, gniewie i zaufaniu. Przejmujące, wzruszające, poruszające.

Uzależnienia

Ten numer jest też o nadziei – tak bowiem odczytuję wyśmienity tekst Tomasza Maćkowiaka, który pisze o swoim uzależnieniu od alkoholu i o tym, jak udało mu się przestać pić. A przecież ludzi uzależnionych, nie tylko od alkoholu, jest wokół nas cała rzesza. Jak powalczyć o siebie, o swoje trzeźwe dziś i jutro? – przeczytajcie koniecznie.

O uzależnieniach, a konkretnie o dopalaczach, o których kilka lat temu było bardzo głośno, pisze, wnikliwie analizując temat, Michalina Kaczmarkiewicz. Nie ma już dopalaczy? Nie musimy się martwić o nasze dzieci? Czyżby…? Nie możemy spać spokojnie. I nasze dzieci nie są bezpieczne – chcesz, to kupisz. Przerażające? Tak, przerażające.

Wielkanoc

Za chwilę Wielkanoc. Nim się ucieszymy, warto do tej radości dobrze się przygotować, żeby nie była udawana, podrabiana, na siłę, bo tak wypada. Więc może warto iść po wielu latach do spowiedzi? Jak to zrobić i jak się do tego przygotować podpowiada jezuita ojciec Jakub Kołacz SJ, a ojciec Roman Bielecki OP przygotował dla wszystkich praktyczny rachunek sumienia.

Siedem pierwszych

A na koniec chcę polecić rozmowę z ojcem Dominikiem Jurczakiem OP o bierzmowaniu. Co nam daje ten sakrament, dlaczego jest dopiero trzeci w kolejności i czy na pewno bez bierzmowania nie można przystąpić do ślubu?

Weźcie do ręki ten numer, przeczytajcie go od deski do deski, podrzućcie znajomym. Naprawdę warto!

https://wdrodze.pl/produkt/w-drodze-2022-nr-04/

Katarzyna Kolska