Październikowy numer miesięcznika „W drodze” już w sprzedaży, a w nim: rozmowa z prowincjałami zakonu dominikanów – obecnym i byłym – Pawłem Kozackim OP i Krzysztofem Popławskim OP o głośniej sprawie dominikanina Pawła M., głos w sprawie adopcji dzieci przez pary homoseksualne oraz pytanie o to, dlaczego nasza wiara podszyta jest lękiem.
O sprawie Pawła M. usłyszeliśmy na początku tego roku. To wtedy jedna z osób przez niego pokrzywdzonych zgłosiła sprawę do prokuratury, a dominikanin trafił do aresztu. Paweł M. w latach dziewięćdziesiątych jako duszpasterz akademicki we Wrocławiu dopuścił się przemocy seksualnej, fizycznej i psychicznej wobec studentek. Kierowana przez niego wspólnota miała charakter sekty. Mimo nałożonych na niego kar i ograniczeń dopuszczał się kolejnych przestępstw. W marcu tego roku prowincjał zakonu ojciec Paweł Kozacki OP powołał niezależną komisję, która miała zbadać sprawę Pawła M. 15 września komisja opublikowała raport. Co o raporcie i o sprawie Pawła M. mówią prowincjałowie Paweł Kozacki OP i Krzysztof Popławski OP? Czy mają sobie coś do zarzucenia, a przede wszystkim, jak chcą pomóc pokrzywdzonym osobom? – o tym w rozmowie zatytułowanej „On mi ukradł życie”.
W połowie września papież Franciszek podczas spotkania z dziennikarzami powiedział, że małżeństwo to sakrament, który zawierają kobieta i mężczyzna, a Kościół nie ma władzy, by zmieniać sakramenty. Te słowa znów obudziły dyskusję na temat związków homoseksualnych i ewentualnej adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Ile wiemy na temat adopcji, czy opieramy się na faktach, czy na naszych wyobrażeniach, kto może być adoptowany i kto może adoptować dziecko – o tym piszemy w tekście „Tu nie chodzi o dorosłych”. O tym, jak uregulować w Polsce sytuację prawną dzieci, które wychowują się w rodzinach jednopłciowych, oraz o tym, jak to się przedstawia w świetle polskiej konstytucji, rozmawiamy z prof. Januszem Gajdą, a o osobach homoseksualnych i o naszym stosunku do nich pisze prof. Barbara Chyrowicz SSpS w tekście zatytułowanym „Oni”.
Kiedy w marcu ubiegłego roku wybuchła pandemia koronawirusa, pojawiły się głosy, że to kara Boża za niemoralne życie, w jakim pogrążył się świat, i że brama miłosierdzia się zatrzasnęła. Wielu przyjęło te słowa za objawioną prawdę. Dlaczego bardziej do nas przemawia zła nowina o potępieniu i piekle zamiast Dobra Nowina o miłości Boga i zbawieniu? Kim jest dla nas Bóg – bezwzględnym tropicielem naszych błędów i potknięć, który chce nas ukarać, czy miłującym Ojcem przygarniającym nas pod swoje skrzydła? O tym przeczytamy w tekście ojca Cypriana Klahsa OP oraz w rozmowie z ojcem Józefem Augustynem SJ.
A ojciec Wojciech Surówka OP w tekście zatytułowanym „Energia aniołów” ostrzega nas, byśmy nie dali się zwieść pseudoteologom, którzy w internecie rozpowszechniają niezgodne z nauką chrześcijańską informacje o aniołach.
Polecam też rozmowę z abp. Henrykiem Muszyńskim o kryzysie w Kościele, bierności biskupów i przykładzie, jaki daje papież Franciszek.
W tym numerze – jak co miesiąc – wyśmienite felietony, podpowiedzi filmowe i literackie oraz krótkie rozważania do niedzielnych czytań.
Polecam. Nie przegapcie tego numeru!
Katarzyna Kolska