Dominikańskie Wydawnictwo W drodze przygotowało 4 premierowe tytuły i jedno wznowienie w ramach serii Psychologia i wiara. Pierwszy z nich odpowiada na wyzwanie, z którym mierzy się współczesny Kościół, a mianowicie problemem nadużyć seksualnych nieletnich. Dwie kolejne książki dotyczą zagadnienia miłości – czystej miłości, rozumianej jako powiedzenie TAK czemuś pozytywnemu! Czwarty tytuł to 6-tygodniowy program wzmacniania relacji par. Ostatnia propozycja – światowy bestseller – dotyczy zagadnienia molestowania moralnego.
Łzy niewinności. Przemoc seksualna w dzieciństwie. Droga duchowego uzdrowienia, Joël Pralong
Istnieją tematy, których nie można przemilczeć. Jednym z nich jest problem nadużyć seksualnych dotykający dzieci i młodzież.
Autor zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że milczenie o własnej krzywdzie prowadzi ofiarę do depresji, poczucia osamotnienia, beznadziei, wstydu, pogardy i nienawiści wobec siebie. Wyjaśnia mechanizm tworzenia się toksycznej i opartej na manipulacji relacji pomiędzy przestępcą seksualnym a jego ofiarą. Proponuje ofiarom drogę uzdrowienia psychicznego i duchowego, które można osiągnąć poprzez modlitwę i pełne otwarcie się na Chrystusa.
Podkreśla, że „Duchowość nie zajmuje się leczeniem rany – bo to rola psychoterapii lub psychiatrii – ani nie relatywizuje powagi zła, posługując się kazaniami na temat „przebaczania wrogom” lub „powierzenia wszystkiego Bogu”! Może jednak pomóc ofierze rozkruszyć zbroję goryczy i nienawiści,
Co warte zaznaczenia Pralong przygląda się także możliwościom pomocy samym oprawcom, bo jak twierdzi często i oni są ofiarami nadużyć seksualnych.
Książka składa się ze szczerych relacji osób skrzywdzonych, których doświadczenie pokazuje, że podczas psychoterapii połączonej z modlitwą, można przepracować traumę, zastępując ją zrozumieniem, pocieszeniem i nadzieją.
Księgarnia W drodze – Łzy niewinności
Czysta miłość
Dwie książki od wspólnym tytule Czysta miłość to nie kolejne nudne, oderwane od rzeczywistości, moralizatorskie publikacje o tym, jak zachować czystość przedmałżeńską. To książki o tym, jak dzięki czystości, tj. odraczaniu w czasie przyjemności płynącej z bliskości fizycznej, zyskać wolność i nauczyć się prawdziwie kochać.
Czysta miłość. 10 sposobów na (od)budowanie niewinności nastolatków, Jason Evert, Chris Stefanick
Autorzy, bazując na swoich wieloletnich doświadczeniach w pracy z młodzieżą, stworzyli niezbędnik dla wszystkich, którzy odpowiadają za wychowanie młodych ludzi: rodziców, wychowawców oraz osób duchownych. Z humorem, a jednocześnie ze stanowczością, pokazują jak w dzisiejszym świecie nadążyć za nastolatkiem, jak wspierać go na drodze niewinności i czystości.
Gra toczy się o zdrowie fizyczne i psychiczne nastolatków, ich przyszłość, umysł i duszę. Warto więc zapoznać się z 10 sprawdzonymi i konkretnymi sposobami na (od)budowanie niewinności nastolatków, czyli praktycznym zestawem ratunkowym, przydatnym szczególnie w chwilach zwątpienia i zniechęcenia. Wśród nich m.in.: Zrozum ich motywy. Naucz swojego nastolatka mówić „tak”. Bądź rodzicem, a nie kumplem. Podejmij „tę” rozmowę… To tylko cztery przykładowe i sprawdzone sposoby na zbudowanie trwałej relacji z nastolatkiem.
Im lepiej poznamy i zrozumiemy motywacje oraz potrzeby nastolatków, tym większa szansa, że stworzymy z nimi silne relacje, które z kolei pomogą im mądrze wkroczyć w dorosłość.
Księgarnia W drodze – Czysta miłość. 10 sposobów…
Czysta miłość. Q&A dla młodzieży, Jason Evert
Jak mam znaleźć miłość? Kto by chciał czekać z seksem do małżeństwa? Czy nie jest tak, że każdy to robi? Jeżeli nie zamierzamy uprawiać seksu, to jak daleko możemy się posunąć? To tylko kilka przykładowych pytań, z którymi na co dzień boryka się młodzież.
Dzięki formule konkretnych pytań i krótkich, ale wyczerpujących odpowiedzi (Q&A), młody człowiek ma szansę zostać bezpiecznie przeprowadzony przez charakterystyczne dla okresu dojrzewania zawirowania, by finalnie znaleźć, zbudować i utrzymać związek zbudowany na prawdziwej miłości.
Czystość to powiedzenie „TAK” czemuś pozytywnemu, w opozycji do „NIE” – dla niedozwolonego seksu. Wybór wydaje się oczywisty.
Ta niewielka objętościowo książeczka posiada wielką moc. Powinien po nią sięgnąć każdy nastolatek, ale także jego rodzice, wychowawcy, a także duszpasterze.
Księgarnia W drodze – Czysta miłość. Q&A dla młodzieży
Na zawsze razem. Sześciotygodniowy program dla par, Jackie Angel, Bobby Angel
To propozycja równie dobra dla początkujących par, jak i dla małżeństw – z krótszym bądź dłuższym stażem. Podzielone na kolejne tygodnie i dni teksty prowokują do refleksji i pomagają w odkryciu odpowiedzi na najbardziej fundamentalne pytania: Dlaczego tu jestem? Czym jest miłość? Czym jest małżeństwo? W jaki sposób może przetrwać nasza miłość? Co zagraża naszej miłości? Jaki jest Boży plan dla naszej rodziny?
Autorzy umiejętnie, z humorem i dowcipem, łączą osobiste doświadczenia i praktyczne porady z głębokimi przemyśleniami na temat miłości i naszego powołania:.
Celem tej publikacji jest wprowadzenie par w modlitwę i medytację, wzrastanie w miłości i budowanie dobrej relacji. Służy temu układ rozdziałów: refleksja, wezwanie dnia, krótka modlitwa – dzień po dniu, układają się w program na 6 tygodni. Dzięki niej małżonkowie poznają, pokochają i wprowadzą w swoje małżeństwo teologię ciała, zaproponowaną przez Jana Pawła II.
Każdy z nas został umiłowany, obdarowany i powołany do istnienia przez Boga, aby w końcu stać się pełnym miłości darem dla innych. Nauczmy się z tego korzystać!
Księgarnia W drodze – Na zawsze razem
Molestowanie moralne. Perwersyjna przemoc w życiu codziennym, Marie France Hirigoyen
Marie-France Hirigoyen – psychiatra, psychoanalityk i terapeutka, specjalista w dziedzinie wiktymologii, autorka terminu „molestowanie moralne”. W swojej książce Molestowanie moralne, opisała prześladowania psychiczne w rodzinie, w związku małżeńskim, w miejscu pracy.
Książka jest podzielona na trzy bloki tematyczne. Rozpoczyna się od wyjaśnienia, w jaki sposób objawia się perwersyjna przemoc na co dzień. W dalszej części autorka zgłębia temat relacji perwersyjnej i jej protagonistów, w tym stylu komunikacji i form funkcjonowania. Ostatnia część opisuje konsekwencje molestowania moralnego w życiu ich ofiar oraz kolejne kroki w poszukiwaniu przez nią form pomocy, m.in. psychologicznej.
Molestowanie moralne oznacza proces rozmyślnej destrukcji jednostki przez inną jednostkę lub grupę przy użyciu systematycznej i trwającej w czasie przemocy psychicznej. Hirigoyen kładzie nacisk na aspekt godności i praw jednostki, w które takie praktyki są bezpośrednio wymierzone. Określenie to wywodzi się z tradycji klinicznej oraz psychoanalitycznej, wyrasta z refleksji nad perwersją moralną, jak też z freudowskiej klasyfikacji masochizmu (masochizm seksualny, masochizm moralny). Wprowadza ono także analizę osobowości narcystyczno-perwersyjnej, dla której molestowanie moralne kogoś z otoczenia jest sposobem funkcjonowania i mechanizmem obronnym, zapewniającym jej równowagę i przetrwanie.
Księgarnia W drodze – Molestowanie moralne