"Czy istnieje alternatywa dla klasycznego opisu jedności Chrystusa? Historia wybranych porażek". Pod takim tytułem odbył się wykład ks. Grzegorza Strzelczyka zorganizowany przez Instytut Tomistyczny na Służewie.
W dniu 10 stycznia br. odbył się kolejny z serii Wykładów Otwartych Instytutu Tomistycznego, które w tym roku akademickim poświęcone są zagadnieniu wcielenia. Tym razem wykładowcą był ks. Grzegorz Strzelczyk – teolog, adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dyrektor Ośrodka Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Katowickiej, znany też ze swej działalności publicystycznej i popularyzatorskiej.
Wykład miał tytuł: Czy istnieje alternatywa dla klasycznego opisu jedności Chrystusa? Historia wybranych porażek, zaś poświęcony był współczesnym próbom ujęcia na nowo prawdy o współistnieniu dwóch natur w Chrystusie. Jak bowiem zauważył ks. Strzelczyk, część teologów krytykuje sposób, w jaki zagadnienie to zostało przedstawione na Soborze w Chalcedonie, uznając go za niezrozumiały dla dzisiejszego człowieka. Zdaniem ks. Strzelczyka, można wyróżnić trzy główne grupy tego typu prób: 1) podejścia radykalnie przeformułowujące klasyczną naukę o unii hipostatycznej, zdecydowanie wykraczające poza katolicką ortodoksję; 2) podejścia, dla których punktem wyjścia jest co prawda stanowisko tradycyjne, lecz które mimo to, pod pewnym względami, naruszają naukę Kościoła; 3) podejścia nie polemizujące z nauką klasyczną, lecz przedstawiające nowy punkt patrzenia na nią. Podczas wykładu prelegent przedstawił po jednym, reprezentatywnym przykładzie każdego z tych stanowisk, wskazując ich słabe i mocne punkty; zaproponował także kryterium pozwalające określić, na ile dane ujęcie można uznać za trafne i mieszczące się w katolickiej ortodoksji.
Pełne nagranie wykładu (a także poprzednich spotkań) można znaleźć na stronie Instytutu Tomistycznego (http://www.it.dominikanie.pl/wyklady-otwarte-o-wcieleniu/).
Wykłady Otwarte IT to comiesięczne spotkania naukowe, w każdym roku akademickim poświęcone jednemu wielkiemu tematowi teologicznemu. Tegoroczny cykl, poświęcony kwestii wcielenia Chrystusa, jest trzecim z kolei. Poprzednie dotyczyły relacji między naturą i łaską (r.a. 2017/2018) oraz zbawienia (r.a. 2016/2017). Wykładowcami są specjaliści polscy i zagraniczni – wśród dotychczasowych prelegentów znaleźli się choćby tak znakomici teologowie, jak Matthew Levering, Lawrence Feingold, ks. Andrew Pinsent czy Adrian Schenker.
Wykłady odbywają się w klasztorze oo. Dominikanów na warszawskim Służewie. Współorganizatorem jest Instytut Filozofii i Socjologii PAN; przy przygotowaniu spotkań pomagają też studenci z grupy „Kuźnia”, działającej w D.D.A. Studnia.