W najnowszym numerze miesięcznika „W drodze” o komunii dla rozwodników, spowiedzi i Irenie Sendlerowej.
Mało który papieski dokument wzbudził w ostatnich latach tyle kontrowersji, co adhortacja posynodalna Amoris Laetitia. I nie przeszkadza wcale, że mało kto ją czytał w całości, a dyskusja w gruncie rzeczy dotyczy jednego przypisu. W najnowszym numerze redakcja dominikańskiego miesięcznika postanowiła otworzyć debatę na temat spornego tekstu, aby pomóc wyrobić sobie o nim zdanie.
Nie da się rozwieść tak, by dzieci nie cierpiały
Prof. Jarosław Kupczak OP dzieli się swoimi wątpliwościami do poziomu, na którym toczy się dyskusja. Przypomina, że Amoris Laetitia to obszerny dokument i powinniśmy czytać go w całości. Watykanista, Sandro Magister krytykuje płynność papieskich sformułowań, które otwierają drogę do zbyt szerokich interpretacji.
Jolanta Brózda-Wiśniewska opowiada o recepcji adhortacji w Kościele brytyjskim, który czyta ją w zgodzie z klasyczną nauką Kościoła o nierozerwalności małżeństwa i grzechu cudzołóstwo, a z drugiej strony dostrzega dobrodziejstwa płynące z większej otwartości duszpasterskiej. W tym samym kluczu rozumuje niemiecki moralista, prof. Stephan Ernst i wyjaśnia, na czym ma polegać rozeznawanie i rozróżnianie, o którym tak wiele pisze papież.
Dział zamyka rozmowa z psychoterapeutką, Barbarą Smolińską, która staje w obronie dzieci rozchodzących się rodziców. Nie pozostawia złudzeń: nie da się rozwieść tak, by dzieci nie cierpiały. Ostrzega jednak jakich błędów szczególnie należy się wystrzegać.
Gdy spowiadamy się z tych samych grzechów
W drugiej części lutowego „W drodze” znajdziemy trzy teksty poświęcone spowiedzi. Józef Augustyn SJ wyjaśnia, jak dojrzale przeprowadzić rachunek sumienia. Cyprian Klahs OP podpowiada, co począć, kiedy wciąż spowiadamy się z tych samych grzechów, natomiast Wojciech Surówka OP pisze, dlaczego i z jaką precyzją trzeba wyznać, ile razy się zgrzeszyło.
Jaka była Irena Sendlerowa
Numer otwiera rozmowa z Anną Bikont, autorką biografii Ireny Sendlerowej. Wyłania się z niej pełen niuansów portret matki dzieci Holocaustu.
Krzysztof Popławski OP podpowiada, jak zabrać się do lektury Pisma Świętego, zaś Tomasz Gałuszka OP opowiada o mrożącym krew w żyłach synodzie trupim. Poza tym, jak zwykle felietony, recenzje i komentarze do niedzielnych czytań.
Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy i Tunes.