Uważa kardynał Christoph Schönborn, dominikanin i metropolita Wiednia.
W wywiadzie dla austriackiego „Don Bosco Magazin” hierarcha „haniebnym” nazwał fakt, że w Europie nie ma konsensusu w tak ważnej sprawie, jak stosunek do uchodźców. Jego zdaniem, należy jak najszybciej wypracować jednolite rozwiązanie w całej Unii Europejskiej.
Mamy własne doświadczenia z uchodźcami
Jednocześnie kardynał Schönborn wyraził „zrozumienie dla różnych sposobów podchodzenia do tej kwestii” w poszczególnych krajach, gdyż – jak podkreślił – każdy z nich „ma swoją historię i swoje doświadczenie z uchodźcami”.
Metropolita Wiednia przypomniał, że Austria ma dobre doświadczenia z uchodźcami z Węgier, Czechosłowacji oraz byłej Jugosławii. „Z ogromną wielkodusznością reagowaliśmy na uchodźców”, ale teraz stało się to trudne, gdyż obecni uchodźcy nie chcą na Węgry, do Czech czy do Polski – stwierdził przewodniczący austriackiego episkopatu.
Dodał, że choć po dramatycznie wysokim napływie uchodźców jesienią 2015 roku, obecnie sytuacja jest o wiele spokojniejsza, to pozostaje ciągle niezwykle istotny problem ich integracji.
Unia Europejska coraz bardziej krucha
Przy tej okazji arcybiskup Wiednia zaapelował, aby europejskiego projektu pokojowego i integracyjnego nie ograniczać do tematu uchodźców i migracji, gdyż – jak tłumaczył – „europejskie współistnienie jest nieporównywalnie lepsze niż europejskie działania przeciwko sobie, z którego to powodu cierpieliśmy przez całe wieki”.
Zdaniem przewodniczącego Konferencji Biskupów Austrii, jednym z największych zagrożeń jest to, iż w wielu krajach Europy „umacniają się tendencje nacjonalistyczne i większość uzyskują partie prawicowe”. Zwrócił uwagę, że takie wydarzenia, jak Brexit i separatystyczne dążenia Katalonii dowodzą, że Unia Europejska jest „coraz bardziej krucha”.
Kardynał przypomniał zarazem, że Unia Europejska jest „projektem pokojowym, który nie ma równych sobie”; oparta jest na takich wartościach, jak poszanowanie godności człowieka, wolność, demokracja, równość praworządność i ochronie praw człowieka. „Dlatego musimy dać wyraźny, pełen nadziei znak solidarności z Unią Europejską” – stwierdził austriacki hierarcha.
Chrześcijanie niech budują większą solidarność
„Do zadań Kościoła należy budowanie Europy” – dodał arcybiskup Wiednia i zaznaczył, że chrześcijanie ze wszystkich sil powinni angażować się na rzecz większej solidarności, pokoju i tolerancji.
„Niesienie pociechy i pomocy słabym i zranionym oraz występowanie na rzecz większych praw człowieka są nierozłącznie związane z głoszeniem Ewangelii i to jest naszym zadaniem jako chrześcijan” – podkreślił kardynał Schönborn.
Korzystaliśmy z materiałów Katolickiej Agencji Informacyjnej.