Chcę dotrzeć z tym formularzem do każdej polskiej parafii i każdego księdza - mówi Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej. Swojego patronatu inicjatywie udzielił Prymas Polski.

Wszystko zaczęło się od odwiedzin Janiny Ochojskiej w Taizé. Dzięki zaproszeniu Braci w czasie tygodnia młodych opowiadała o sile małych kroków, którymi każdy z nas może zmieniać na lepsze swoją część świata.

Nieznany w Polsce formularz Mszy

Każdego dnia brała udział w Eucharystii, podczas jednej z nich poruszyły ją słowa modlitwy brata Marka (jednego z polskich braci ze Wspólnoty z Taizé).

Już na samym jej początku usłyszałam w antyfonie „Bóg rozkazał swoim aniołom, aby cię strzegli na wszystkich twych drogach”. „… Wzywać mnie będziecie, a ja was wysłucham i sprowadzę do domu ze wszystkich krajów waszego wygnania” – opowiada szefowa PAH.

Wiedziała, że brat Marek jest wrażliwy na los ludzi zmuszonych do opuszczania swoich domów i pokonywania tysięcy kilometrów w poszukiwaniu bezpieczeństwa oraz schronienia. Pomyślała, że może to być powodem tak pięknej modlitwy eucharystycznej. Okazało się jednak, że był to specjalny formularz mszalny (dostępny w mszale rzymskim, pozycja 40), z którego brat Marek korzysta raz w tygodniu.

Zrób to razem z nami 14 stycznia

Janina Ochojska sprawdziła znajomość tego mszalnego formularza wśród grupy polskich księży, okazało się, że raczej nie wiedzieli o jego istnieniu.

Dzisiaj moim największym marzeniem jest dotarcie do wszystkich parafii z prośbą o odprawienie tej Mszy. I wiem, że jest to możliwe – podkreśla Ochojska.

14 stycznia 2018 roku, w niedzielę, obchodzony jest Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. To dobra okazja, żeby w naszych parafiach, wspólnotach i kościołach pomodlić się za tych, którzy z różnych powodów szukają miejsca do życia w pokoju i bezpieczeństwie.

Wezwanie do modlitwy według formularza „Mszy za uchodźców i wygnańców” jest spełnieniem prośby papieża Franciszka o regularną modlitwę za uchodźców. Zachęcam wszystkich księży, żeby 14 stycznia odprawili mszę świętą według formularza – mówi bp Zadarko, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Imigracji.

Kościół proponuje nam formularz Mszy św. za uchodźców i wygnańców. Przywołuje on słowa szczególnej i niezwykle wymownej modlitwy: „Wszechmogący Boże, dla Ciebie nikt nie jest obcy i nikogo nie pozbawiasz swej pomocy (…) nam daj serca czułe na potrzeby ubogich i przybyszów”. Serdecznie zachęcam, abyśmy w naszych parafiach posługiwali się tym formularzem, zwłaszcza w te dni, w których Kościół modli się za tych, którzy uciekając przed wojną i prześladowaniem musieli opuścić swoją Ojczyznę, swój dom i za tych, którzy w drodze do lepszego świata stracili życie – pisze Prymas Polski, abp Wojciech Polak.

Pomysł zrodził się w środowisku świeckich. Razem z Janiną Ochojską, biskupem Krzysztofem Zadarko i Prymasem Polski do włączenia się w tę inicjatywę zapraszają redakcje DEON.pl i dominikanie.pl. Pozytywną opinię o akcji przekazał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Do modlitwy można dołączyć się poprzez opowiedzenie o tym pomyśle swojemu proboszczowi. Warto podzielić się nim ze znajomym księdzem przesyłając mu link do tego artykułu. Można dołączyć do wydarzenia na Facebooku i powiadomić o nim znajomych.

Zgłoszenia

Bardzo prosimy o przesyłanie informacji o parafiach, w których zostanie odprawiona Msza na adres msza.uchodzcy[at]deon.pl. Chcemy stworzyć wirtualną mapę, na której będą zaznaczane wszystkie parafie, które włączają się we wspólną modlitwę 14 stycznia.

Liczymy na Wasze wsparcie!

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Korzystaliśmy z materiałów Deon.pl