To decyzja prezydenta Andrzeja Dudy.
Prezydent ustanowił 11 nowych Pomników Historii. Wśród nich „Historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy w Sandomierzu”, obejmujący między innymi późnoromański kościół św. Jakuba z kompleksem klasztornym Ojców Dominikanów.
Na liście tej znalazła się także katedra sandomierska, kościoły: Nawrócenia Świętego Pawła, św. Michała, Ducha Świętego oraz Dom Długosza.
100 pomników na 100-lecie niepodległości
To część ogólnopolskiego projektu, by na przypadające w przyszłym roku 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości ustanowić 100 Pomników Historii. Zamierzenie to prezydent RP realizuje we współpracy z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, Piotrem Glińskim.
„Na 100-lecie odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości będzie 100 Pomników Historii, czyli będzie 100 obiektów w Polsce wpisanych na tę ważną, prestiżową, istotną dla naszego dziedzictwa kulturalnego listę” – mówił Andrzej Duda 23 listopada podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.
Dokument potwierdzający wpis na listę Pomników Historii odebrał z rąk prezydenta biskup Krzysztof Nitkiewicz.
„Sukces, jakim jest wpisanie na listę pomników historii tego co w Sandomierzu najpiękniejsze i najcenniejsze to dzieło wielu osób. Chciałbym podziękować księżom i świeckim, w tym szczególnie naszym świętokrzyskim parlamentarzystom. Zaczęliśmy od wniosku dotyczącego Wzgórza katedralnego, gdyż tyle leżało w naszej kompetencji, ale szczęśliwie, zgodnie z pierwotnymi planami, decyzja objęła znacznie większy obszar” – powiedział ordynariusz diecezji sandomierskiej.
W uroczystości udział wzięli też między innymi: ojciec Jarosław Głodek, socjusz Prowincjała Polskiej Prowincji Dominikanów, parlamentarzyści Ziemi Świętokrzyskiej, wojewoda świętokrzyski, wojewódzki konserwator zabytków, burmistrz Sandomierza oraz przedstawiciele sandomierskiego duchowieństwa.
Przełożony dziękuje
Pierwsi dominikanie przybyli do Sandomierza w 1226 roku – przyprowadził ich tutaj św. Jacek. Oddano im stojący na Wzgórzu Jakubowym kościół pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła. Na miejscu starej świątyni, sięgającej początków chrystianizacji Polski, dominikanie wznieśli z wypalanej cegły nowy kościół i klasztor.
W 1260 roku podczas krwawego najazdu Tataryz zamordowali ówczesnego przeora Sadoka i 48 współbraci oraz mieszkańców miasta, którzy schronili się w kościele. W 1807 roku papież Pius VII beatyfikował ojca Sadoka i 48 Sandomierskich Męczenników Dominikańskich.
W 1864 roku, w odwecie za Powstanie Styczniowe, dominikanów wypędzono z Sandomierza po 638 latach ich obecności. W 2001 roku bracia powrócili do Sandomierza.
„Znaleźć się na liście Pomników Historii wśród tak cennych i ważnych dla Polski obiektów dziedzictwa historycznego, kulturalnego i duchowego to ogromny zaszczyt” – uważa ojciec Michał Śliż, przełożony klasztoru dominikanów w Sandomierzu.
„W imieniu sandomierskich dominikanów chcę wyrazić ogromną wdzięczność księdzu biskupowi Krzysztofowi Nitkiewiczowi, inicjatorowi przedsięwzięcia, a szczególnie profesorowi Zbigniewowi Myczkowskiemu oraz wszystkim wyrażającym na różny sposób troskę o nasz zabytkowy kościół i klasztor, a także wszystkim zaangażowanym w inicjatywę wpisu Sandomierza w poczet najcenniejszych zabytków w Polsce” – dodaje ojciec Śliż.
Korzystaliśmy z materiałów Diecezji Sandomierskiej.
fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce