Został nim o. Krzysztof Michałowski, dotychczasowy duszpasterz akademicki.
Decyzją ks. kard. Kazimierza Nycza, Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego, nowym proboszczem parafii św. Dominika na warszawskim Służewie został mianowany o. Krzysztof Michałowski. Objęcie parafii nastąpi w niedzielę, 23 października, podczas Mszy św. o godz. 12.30.
Dzieci, studenci, a teraz cała parafia
Ojciec Krzysztof Michałowski ma 38 lat. Urodził się 3 maja 1978 r. w Warszawie. Jego rodzinnym miastem jest Milanówek, tu chodził do podstawówki i liceum. Po maturze studiował na Uniwersytecie Warszawskim – najpierw przez rok geologię, a później przez 3 lata zarządzanie i marketing. W 2001 r. wstąpił do Zakonu Dominikańskiego. 17 sierpnia 2002 r. złożył swoje pierwsze śluby zakonne. Po studiach filozoficzno-teologicznych w Warszawie i Krakowie 24 maja 2008 r. przyjął święcenia kapłańskie. W tym samym roku zamieszkał w klasztorze na Służewie, gdzie pracuje do dzisiaj.
Przez pierwsze trzy lata opiekował się dziećmi, ministrantami i bielankami, Różańcem Rodziców oraz wspólnotą modlitewną. W 2011 r. został duszpasterzem studentów w Duszpasterstwie Akademickim stUdnia. Jest także odpowiedzialny za comiesięczne wieczory modlitwy uwielbienia. Przez ostatnie miesiące koordynował parafialny etap Światowych Dni Młodzieży.
W niedzielę, 23 października 2016 r., o. Krzysztof Michałowski zostanie proboszczem parafii św. Dominika. Jej poprzedni proboszcz, o. Witold Słabig, zmarł niespodziewanie 9 sierpnia 2016 r. w wieku 54 lat.
Od 60 lat
Parafia świętego Dominika na warszawskim Służewie została erygowana 3 sierpnia 1952 r. przez Sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Od początku prowadzili ją bracia dominikanie z klasztoru św. Józefa, który powstał w 1937 r. W 1994 r. oddano do użytku kościół, w którym do dziś trwają prace wykończeniowe.
Parafia obejmuje teren między ulicami Puławską, Doliną Służewiecką i Aleją Wilanowską. Mieszka tu ok. 22 tysiące osób. Do licznych wspólnot, grup i duszpasterstw należą osoby z całej Warszawy i nie tylko. Najliczniejsze grupy to Żywy Różaniec (blisko 50 róż, w tym 20 róż w ramach Różańca Rodziców) i Duszpasterstwo Akademickie stUdnia.
W klasztorze pracuje obecnie 36 braci, wielu z nich angażuje się w pracę duszpasterską i parafialną. Dominikanie prowadzą spotkania przygotowujące do sakramentów (m.in. do chrztu i bierzmowania dla osób dorosłych), organizują wykłady z zakresu teologii, filozofii, liturgii i sztuki chrześcijańskiej (Studium Dominicanum, Szkoła Śpiewu Liturgicznego, Studium Chrześcijańskiego Wschodu), udzielają informacji i pomocy dotyczącej sekt i nowych ruchów religijnych, prowadzą działalność charytatywną (Fundacja św. Marcina de Porres) i dydaktyczno-naukową (Instytut Tomistyczny). Klasztor na Służewie to także dom nowicjatu dominikańskiego. Obecnie formuje się w nim 18 braci.
Do służewskiego klasztoru należał także bł. Michał Czartoryski, który zginął jako kapelan w Powstaniu Warszawskim, towarzysząc do końca rannym powstańcom. Papież Jan Paweł II beatyfikował go 13 czerwca 1999 r. wraz z 107 męczennikami II wojny światowej.
fot. lednica.ewangelizatorzy.pl