O nich przeczytasz w sierpniowym numerze „W drodze”.
Co widzisz, kiedy stajesz oko w oko z samym sobą? Na to pytanie w miesięcznikowi odpowiadają osoby, które zmagają się ze swoim uzależnieniem.
„Miałem taką metodę, że im większy miałem problem z piciem, tym więcej robiłem fajnych rzeczy – z młodzieżą, ze starszymi” – mówi ks. Paweł Pawlicki, trzeźwy alkoholik, który opowiada o. Romanowi Bieleckiemu OP o swoim kapłaństwie od początku upływającym w cieniu nałogu.
Rafał Porzeziński, dziś autor programów i warsztatów w oparciu o 12 Kroków, wraca w rozmowie z Anną Sosnowską do czasów, kiedy potrafił spędzić w kasynie dwie doby, wypijając trzydzieści, czterdzieści kaw, bo nic nie liczyło się w jego życiu bardziej niż „brzęk kuleczki w ruletce” i „szelest kart w blackjacku”. Z kolei dziennikarka Mika Dunin, bazując na własnym doświadczeniu, opisuje podobieństwa oraz różnice w alkoholizmie kobiet i mężczyzn.
Przejdź do strony Miesięcznika
Przy okazji tego tematu trudno nie zapytać, dlaczego i w jaki sposób wikłamy się w nałogi i co może być fundamentem, na którym osoba uzależniona zbuduje nowe życie? Odpowiedź czytelnicy znajdą w rozmowie Katarzyny Kolskiej z psychoterapeutką Bożeną Maciek-Haściło.
O nałogu postrzeganym w świetle wiary pisze w doskonałym tekście „Twoja kolejna porażka” jezuita o. Wojciech Ziółek. Osoby uzależnione nieraz zastanawiają się, czy spowiedź w ich sytuacji ma sens oraz mierzą się z myślami o „Nieskutecznym Odkupicielu”. „Chcielibyśmy przeżywać nasze życie tak spokojnie, pobożnie i bez zawirowañ, a nasze kryzysy niezwykle wzniośle i patetycznie – pisze jezuita. – Gdy zaś odkrywamy, że tak się nie da, to chcielibyśmy o naszych grzechach natychmiast zapomnieć, wymazać je ze świadomości. Tak, jakbyśmy nie wiedzieli, że istotą chrzeœcijaństwa nie jest czyste konto, ale radość bycia odnalezionym i podniesionym z grzechu”.
Ta prawda rozciąga się na doświadczenie wszystkich chrześcijan, nie tylko tych borykających się ze swoim uzależnieniem. Przecież każdy musi stoczyć walkę z pokusami, od których nikt nie jest wolny. O tym, jak te pokusy rozpoznawać i rozeznawać, kierując się wskazaniami Ewagriusza z Pontu, pisze benedyktyn o. Włodzimierz Zatorski.
W sierpniowym miesięczniku „W drodze” czytelnicy znajdą ponadto rozmowę z bp. Michałem Janochą poświęconą potrzebie kontemplacji, zapoznają się z faktami na temat kasacji zakonu templariuszy oraz dowiedzą się, dlaczego blogerka Natalia Hatalska z optymizmem patrzy na generację Z, czyli pokolenie ludzi urodzonych po 1995 roku.
Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy iTunes. Szczegóły TUTAJ