„Ciągle warto mówić o znaczeniu cielesnej bliskości i zmysłowości, uświadamiając sobie, jaką drogę przeszliśmy od czasów przeciwstawiania sobie Boga i seksualności do odważnych tez Karola Wojtyły zapisanych pół wieku temu w »Miłości i odpowiedzialności«”.
Tak o. Roman Bielecki OP wprowadza w główny temat styczniowego numeru miesięcznika „W drodze”: „Dlaczego Bóg lubi seks?”
W odświeżonej szacie
W Nowym Roku w miesięczniku znalazło się kilka nowości. Do felietonistów dołączył o. Paweł Kozacki, dominikański prowincjał i długoletni redaktor miesięcznika oraz znakomita publicystka i filozof Agnieszka Kołakowska. Pismo ukazuje się w odświeżonej szacie graficznej a ilustrują je zdjęcia z najnowszej edycji konkursu fotografii prasowej World Press Photo 2014.
Okno do nieba
Jak się ma chrześcijaństwo do seksualności? Ten problem jest pokazany z trzech perspektyw: księdza-teologa, żony oraz terapeutki małżeństw. Jezuita o. Jacek Prusak pisze o zakorzenionym w wielu chrześcijanach podejrzliwym podejściu do seksu. Bóg wydaje się być surowym wrogiem zmysłowych uniesień. A jednak nauka Kościoła afirmuje seksualność, ponieważ „każda prawdziwa namiętność jest oknem do nieba, bo Bóg jest początkiem i końcem miłości”.
Ale jak otworzyć „okno do nieba”, skoro nauka Kościoła wydaje się je zamykać i uszczelniać zakazami? Ewa Kiedio stara się jednak rozwiać mity o restrykcyjnym w tym względzie Magisterium. Wystarczy, by małżonkowie szanowali się wzajemnie jako osoby, otworzyli się na możliwość poczęcia nowego człowieka (co nie znaczy, że mają współżyć tylko dla prokreacji!) a reszta zależy od ich inwencji i pragnień.
A jak się w małżeńskiej sypialni dogadywać, tak praktycznie? Jak rozwiązywać problemy związane ze sferą intymną? Doświadczona terapeutka Barbara Smolińska ma kilka cennych spostrzeżeń np. o tym czy po kłótni małżeńskiej można się godzić w łóżku.
Co zrobić z lękiem
Kiedy kończy się blok artykułów o seksualności, rozpoczynają się teksty o lęku. I to bardzo dobre połączenie. Sfera seksualności bywa naznaczona lękiem wtedy, kiedy mamy zły obraz Boga, kiedy się Go boimy. Nie chodzi tu o biblijną bojaźń Bożą – wyraz pobożności, o której kompetentnie mówi biblista ks. prof. Krzysztof Bardski. Bóg traktowany jak groźne bóstwo, z którym trzeba pohandlować ofiarami i dobrym zachowaniem, by zdobyć jego przychylność – to jest szkodliwy, bo nieprawdziwy obraz Boga.
Bardzo ciekawy przegląd „boskich” stereotypów przedstawia jezuita o. Grzegorz Kramer. Co zrobić z lękiem codziennym, dokuczliwym – tu praktycznie radzi dominikanin i psychoterapeuta Tomasz Gaj. A jaki obraz Boga przekazuje Kościół, w którym zdarzają się straszne grzechy i w którym żyją wspaniali święci? O tym Dominik Jurczak OP rozmawia z o. Zdzisławem Kijasem, który pracuje w watykańskiej Kongregacji do Spraw Świętych, zwanej „fabryką świętych”.
O paleniu czarownic
Kto szuka odpowiedzi na pytania o kontrowersyjne kwestie historyczne i teologiczne, znajdzie je w dwóch tekstach. I tu kolejna nowość w miesięczniku: o. Jacek Salij, który od początku istnienia „W drodze” odpowiadał na pytania czytelników, przekazał rubrykę swoim wychowankom. W styczniu dominikanin o. Mateusz Przanowski pisze jaki sens ma wiara w dziewicze poczęcie Chrystusa.
A jak to było z paleniem czarownic na stosie? O. Tomasz Gałuszka zajmująco opowiada o tym wstydliwym rozdziale historii chrześcijaństwa.
fot. Lovers in the Snow by Georges Barbier / © Stapleton Collection/Corbis