Nowy prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak i jałmużnik papieża Franciszka, arcybiskup Konrad Krajewski modlić się będą w sobotę z młodzieżą na Polach Lednickich.
W środę w klasztorze ojców dominikanów w Poznaniu odbyła się konferencja prasowa przed sobotnim czuwaniem nad brzegami Jeziora Lednickiego, gdzie młodzież na zaproszenie o. Jana Góry spotka się już po raz 18. Uczestnicy nabożeństwa będą tym razem rozważać tajemnicę synostwa – Bożego i ludzkiego.
„To, że jesteśmy synami, to jest aspekt naszej osobowości. Jesteśmy przecież dziećmi Boga, własnych rodziców, musimy więc być bogatsi o ten element naszej osobowości” – tak o. Góra tłumaczy hasło tegorocznego spotkania, które brzmi: „W imię Syna”.
Papież już pozdrowił
„Chcecie zastanowić się nad tym, co znaczy być dzieckiem Boga i doświadczać Jego miłości. Pragniecie żyć tą miłością tak bardzo, aby świadczyć o niej wobec innych” – mówił w środę przed południem podczas audiencji ogólnej w Watykanie papież Franciszek, pozdrawiając młodzież, która przybędzie pod Bramę Trzeciego Tysiąclecia.
„Przemówienie to zostanie odtworzone na Lednicy, żeby papieskich słów mogli wysłuchać wszyscy, którzy będą się tam z nami modlić” – mówiła chwile później podczas spotkania z dziennikarzami rzeczniczka Spotkania Młodych, Aleksandra Leszczyńska.
Na Pola Lednickie przybędzie za to osobiście z Rzymu abp Konrad Krajewski. Papieski jałmużnik odprawi pod Bramą Rybą nabożeństwo pokutne z rachunkiem sumienia i spowiedzią. Młodzież zostanie też namaszczona olejem, pobłogosławionym przez Ojca Świętego.
Jutrznia i msza święta
„Lednica czeka też na nowego Prymasa” – mówił podczas konferencji dla dziennikarzy o. Góra. W sobotę rano abp Wojciech Polak spotka się z młodzieżą w gnieźnieńskiej katedrze na Jutrzni Lednickiej – to poranne nabożeństwo przy relikwiach św. Wojciecha, w którym uczestniczą młodzi ludzie zdążający na Lednicę.
Wieczorem natomiast nowy Prymas, który w południe odbędzie uroczysty ingres do Bazyliki Prymasowskiej w Gnieźnie, przybędzie na Pola Lednickie. Dla tysięcy uczestników spotkania odprawi mszę świętą i udzieli jej błogosławieństwa. Kazanie w czasie mszy wygłosi pomocniczy biskup archidiecezji krakowskiej, Grzegorz Ryś.
Z młodzieżą modlił się też będzie metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki oraz ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski, bp Edward Dajczak.
Dowody, banknoty i pierścienie
W związku z tym, że tegoroczna Lednica celebrowana będzie już po raz 18., organizatorzy przygotowali dla uczestników specjalny prezent – każdy kto przybędzie 7 czerwca pod Bramę Trzeciego Tysiąclecia otrzyma „Lednicki dowód osobisty”. To plastikowa plakietka z logo Lednicy i tekstem Aktu Wyboru Chrystusa, który młodzi ludzie wypowiadają co roku na Polach Lednickich. „Dowód ten ma potwierdzać naszą dojrzałość w wierze” – mówi o. Góra.
Każdy z uczestników czuwania otrzyma też „Lednicki banknot wdzięczności” o nominale 2000 talentów. „Po to, żeby po powrocie do domu mógł go przekazać swoim rodzicom w podziękowaniu za życie, wiarę i wychowanie” – tłumaczy twórca Ruchu Lednickiego.
Ponadto organizatorzy czuwania obdarują młodzież lednickimi pierścieniami, na których wygrawerowane są słowa z Ewangelii św. Marka: „W Tobie mam upodobanie”.
Nie tylko impreza
Uczestnicy spotkania mają natomiast przywieźć ze sobą list miłosny – napisany w imieniu Boga do drugiego człowieka. Listy należy oddać w recepcjach, a następnie zostaną one przekazane modlącej się młodzieży.
„Chodzi o wyzwolenie intymności – żeby ludzie do Boga mieli stosunek osobisty. I żeby Lednica była też szkołą osobistego kontaktu z Panem Bogiem, a nie tylko ludyczną imprezą” – tłumaczył dziennikarzom o. Góra.